Kan inte nå servern

Important Winter Sale 653

Avhämtning

ARSENALSGATAN 2
Mellan 6-8 december, samt 11-15 december, finns möjlighet att hämta ut och betala ditt föremål på Bukowskis på Arsenalsgatan 2, Stockholm. 

Ingen utlämning erbjuds mellan 16-21 december.

VÄSTBERGA ALLÉ 3
Fr.o.m. 22 december sker utlämning på Bukowskis på Västberga Alle 3, Stockholm. Obs! Stängt mellan 23-26 december, samt 30 dec-1 jan.

Fr.o.m. fredag den 29 december debiteras en förvaringsavgift på 50 SEK per föremål och dag. Bukowskis önskar full betalning av ditt föremål innan utlämning kan ske.

Öppettider
Kundservice: 08-614 08 00, info@bukowskis.com

 
1167 föremål
419. Kaninvas med lock, fajans. Marieberg, 1700-tal.
419. Kaninvas med lock, fajans. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
116. Biblioteksur, märkt "Markwick London", omkring år 1700, Barock.
116. Biblioteksur, märkt "Markwick London", omkring år 1700, Barock.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
190. Pehr Zethelius, tekanna, silver, Stockholm 1769. Rokoko.
190. Pehr Zethelius, tekanna, silver, Stockholm 1769. Rokoko.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
181. Anders Wibeck, bägare, delvis förgyllt silver, Borås 1729.
181. Anders Wibeck, bägare, delvis förgyllt silver, Borås 1729.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
340. Matta, antik Qashqai, ca 195 x 127 cm.
340. Matta, antik Qashqai, ca 195 x 127 cm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
386. Matta, semiantik Täbris, ca 294 x 200 cm.
386. Matta, semiantik Täbris, ca 294 x 200 cm.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
330. Skål, så kallad "Magic bowl", Qajardynastin (1789–1925).
330. Skål, så kallad "Magic bowl", Qajardynastin (1789–1925).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
142. Ljusstakar, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
142. Ljusstakar, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
576. Bucherer hänge.
576. Bucherer hänge.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
296. 26:e Artellen, kåsa, silver och emalj, Moskva 1908-1917.
296. 26:e Artellen, kåsa, silver och emalj, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
136. Cassoletter, ett par, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
136. Cassoletter, ett par, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
144. Ljusstakar, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
144. Ljusstakar, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
154. Skulptur, Ryssland, 1800-talets senare del.
154. Skulptur, Ryssland, 1800-talets senare del.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
103. Kartellur, av Jacob Kock (hovurmakare i Stockholm, verksam 1762-1803).
103. Kartellur, av Jacob Kock (hovurmakare i Stockholm, verksam 1762-1803).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
820. Lotte Laserstein, "Junge unter einem Baum liegend”.
820. Lotte Laserstein, "Junge unter einem Baum liegend”.
Klubbat pris 
440 000 SEK
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
87. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
87. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
805. Lotte Laserstein, Sovande flicka.
805. Lotte Laserstein, Sovande flicka.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
876. Charles Antoine Coypel Hans krets, Faistos och Teitis med Achilles?.
876. Charles Antoine Coypel Hans krets, Faistos och Teitis med Achilles?.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
856. Carl Milles, Vattenbärerska.
856. Carl Milles, Vattenbärerska.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
492. Ett par Bolin manschettknappar.
492. Ett par Bolin manschettknappar.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
583. Erik Tryggelin, Aftonrodnad, Carlberg.
583. Erik Tryggelin, Aftonrodnad, Carlberg.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
504. Brosch platina med gammal- och åttkantslipade diamanter, Art Deco.
504. Brosch platina med gammal- och åttkantslipade diamanter, Art Deco.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
611. Bruno Liljefors, Katt och kråkor.
611. Bruno Liljefors, Katt och kråkor.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
276. Henrik Sandberg, tekanna, silver, Helsingfors 1813.
276. Henrik Sandberg, tekanna, silver, Helsingfors 1813.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
602. Helmer Osslund, "Höst i Älvdalen".
602. Helmer Osslund, "Höst i Älvdalen".
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
498. Ring 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
498. Ring 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
328. Skålfat, lergods, Iznik Osmanska riket, 1600-tal.
328. Skålfat, lergods, Iznik Osmanska riket, 1600-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
149. Stormlyktor, ett par, Nikolaj I 1800-talets mitt.
149. Stormlyktor, ett par, Nikolaj I 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
509. Kunglig gåvocollier, naturliga pärlor med diamantlås.
509. Kunglig gåvocollier, naturliga pärlor med diamantlås.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
473. Cartier armband 18K vitguld "Juste un Clou".
473. Cartier armband 18K vitguld "Juste un Clou".
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
686. Jenny Nyström, Två barn i vårbacke.
686. Jenny Nyström, Två barn i vårbacke.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
37. Bord, Nordeuropa 1800-talets första del, Empire.
37. Bord, Nordeuropa 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1147. Bricka, kompaniporslin. Qingdynastin, omkring år 1800.
1147. Bricka, kompaniporslin. Qingdynastin, omkring år 1800.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
644. Theodor Lundberg, "Vågen och stranden".
644. Theodor Lundberg, "Vågen och stranden".
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
471. Gaudy collier.
471. Gaudy collier.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
441. Brosch i form av sköldpadda.
441. Brosch i form av sköldpadda.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
474. Ring WA Bolin platina med gammal- och åttkantslipade diamanter.
474. Ring WA Bolin platina med gammal- och åttkantslipade diamanter.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
785. Marcus Larsson, Landskap med vattenfall.
785. Marcus Larsson, Landskap med vattenfall.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
101. Appliquer, ett par, för fyra ljus, 1830-40-tal, Senempire.
101. Appliquer, ett par, för fyra ljus, 1830-40-tal, Senempire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
853. Carl Milles, "Lek med fiskar".
853. Carl Milles, "Lek med fiskar".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
96. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.
96. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
698. Fjällandskap.
698. Fjällandskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
1048. Guanyin, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1048. Guanyin, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
982. Bergslandskap med pagoder och figurstaffage invid flod.
982. Bergslandskap med pagoder och figurstaffage invid flod.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1125. Tekanna, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1125. Tekanna, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1063. Cadogankanna, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1063. Cadogankanna, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1117. Skål, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1117. Skål, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
35. Spelbord, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
35. Spelbord, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
413. Kruka, fajans. Marieberg, 1700-tal.
413. Kruka, fajans. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1021. Syrsa, sten. Arkaiserande.
1021. Syrsa, sten. Arkaiserande.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
958. Skål, blomkalksformad. Yuan/ Mingdynastin.
958. Skål, blomkalksformad. Yuan/ Mingdynastin.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
48. Soffa, Sverige, 1700-talets senare del, Rokoko.
48. Soffa, Sverige, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1116. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, 1600-tal.
1116. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1164. Tsuba, brons. Japan, Edo perioden (1666-1868).
1164. Tsuba, brons. Japan, Edo perioden (1666-1868).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
176. Christian Henning, presenterfat, silver, Stockholm 1713. Barock.
176. Christian Henning, presenterfat, silver, Stockholm 1713. Barock.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
233. Daniel Elfbom, karott, silver, Gävle 1783. Rokoko.
233. Daniel Elfbom, karott, silver, Gävle 1783. Rokoko.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
961. En samlares bibliotek, del II, 11 volymer, böcker om kinesiskt konsthantverk.
961. En samlares bibliotek, del II, 11 volymer, böcker om kinesiskt konsthantverk.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK