492
1525579

Ett par Bolin manschettknappar

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 080 - 3 520 EUR
3 270 - 3 730 USD
Klubbat pris
34 000 SEK
Fredrik Karlsson
Fredrik Karlsson
Specialist Smycken
+46 (0)767 81 06 06

Oval form i 18K guld, yttre krans ciselerad med en relief av blomster i guld mellan krans i elfenbensvit opaque emalj. Centrum i bourgogneröd transparent emalj på guillocherad grund besatt med en ciselerad blomsterkvist i guld. W.A. Bolin Moskva 1912-16 för europeiska marknaden. Senare stämplad WAB för W.A Bolin Stockholm 1919. Originaletui i mossgrönt läder dekorerad med en förgylld bård, märkt W.A Bolin Hofjuvelerare Stockholm-Moskva med svenska riksvapnet samt den ryska kejserliga dubbelörnen.