Important Winter Sale 653

Avhämtning

ARSENALSGATAN 2

Ingen utlämning erbjuds mellan 16-21 december.

VÄSTBERGA ALLÉ 3

Öppettider
Kundservice: 08-614 08 00, info@bukowskis.com

167 föremål
100A. Appliquer, för två ljus, ett par, Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
101. Appliquer, ett par, för fyra ljus, 1830-40-tal, Senempire.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
103. Kartellur, av Jacob Kock (hovurmakare i Stockholm, verksam 1762-1803).
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
110. Ampel, för fyra ljus, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
111. Ljuskrona, för nio ljus,  1800-talets första hälft, Empire.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
112. Ljuskrona, för sexton ljus, 1800-talets mitt, Nyrokoko.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
116. Biblioteksur, märkt "Markwick London", omkring år 1700, Barock.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
119. Bordspendyl, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
121. Bordspendyl, Parisarbete, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
123. Bordspendyl, Parisarbete, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
124. Bordspendyl, Parisarbete, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
125. Bordspendyl,  Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
126. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
128. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets första hälft, Empire.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
136. Cassoletter, ett par, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
139. Ljusstakar ett par, Sverige ca år 1800, Sengustavianska.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
141. Ljusstakar ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
142. Ljusstakar, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
143. Ljusstakar ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
144. Ljusstakar, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
145. Ljusstakar, ett par, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
146. Ljusstakar ett par, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
147. Bordsuppsatser ett par, Frankrike 1800 talets början, Empire.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
148. Läslampa för två ljus, sent 1700-tal, Sengustaviansk.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
149. Stormlyktor, ett par, Nikolaj I 1800-talets mitt.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
152. Ramar, ett par, Frankrike, sent 1700-tal, Louis XVI.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
154. Skulptur, Ryssland, 1800-talets senare del.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
155. Saltkar, ett par, Sverige, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
156. Saltkar ett par, Älvdalen 1800-talets första del.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
157. Mortel, Älvdalen, 1800-talets första hälft, Empire.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
158. Brevpress, Älvdalen, 1800-talets första hälft, Empire.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
160. Det Wrangelska skrinet, daterat 1658, Barock.
Klubbat pris
480 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
163. Miniatyrbyrå, Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
164. Svepask, allmoge, Jämtland, 1800-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 660

620. Gösta Adrian-Nilsson, "Mansfigur".
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
Budhistorik
90 000

ditt bud
85 000

ditt bud
80 000

ditt bud
75 000

ditt bud
Fair warning
70 000

ditt bud
65 000

ditt bud
60 000

ditt bud
55 000

ditt bud
Aktuellt bud:
90 000 SEK