Nr. | Föremål | Klubbat pris |
195 | Josef Frank, matta, "Matta Frank nr 4". Tuftad. 121 x 54 cm. Kasthall Ateljé. | 16 000 SEK |
196 | Wolter Gahn, kaffeservis, tre delar, nysilver, Swedish Grace, Karl Wojtech, Stockholm 1920-tal. | 4 000 SEK |
197 | Edward Hald, vas, graverad "Urskogen", Orrefors, formgiven år 1923/24 och utförd år 1924. | 22 000 SEK |
198 | Sylvia Stave, vattenkanna, C.G. Hallberg, Stockholm 1930-tal. Formgiven år 1932/1933. | 7 500 SEK |
199 | Sylvia Stave, cocktailshaker/barblandare, modell 3547, C.G. Hallberg, Stockholm 1930-tal. Formgiven år 1934. | 4 000 SEK |
200 | Sylvia Stave, karotter, två stycken, C.G. Hallberg, Stockholm, modellen formgiven år 1934. | 14 000 SEK |
201 | Sylvia Stave, kaffeservis, 3 delar, C.G. Hallberg, Stockholm 1930-tal. | 5 000 SEK |
202 | Axel Einar Hjorth, vitrinskåp 1 par, specialbeställda för Oscar Baeckmans konfektionsbutik, Nordiska Kompaniet, Stockholm 1929. | 50 000 SEK |
203 | Axel Einar Hjorth, vitrinskåp, specialbeställt för Oscar Baeckmans konfektionsbutik, Nordiska Kompaniet 1929. | 46 000 SEK |
204 | Björn Trägårdh, bricka, modellnummer A 1206, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1932. | 13 000 SEK |
205 | Dörrbeslag, 3 st, för Nya Folkets hus Sundbyberg av Eskil Sundahl och Artur von Schmalensee för KFAI 1930. | 3 000 SEK |
206 | Mogens Mogensen, Sven Markelius med flera arkitekter/formgivare, dörrhandtag 10 st, Funkis, Sverige 1930-tal. | 4 000 SEK |
207 | Mogens Mogensen, klädhängare, 4 st., Albin Karlssons Metallfabrik, Eskilstuna 1930-tal. | 3 500 SEK |
208 | Gunnar Asplund, vägglampa, "Typ 16". Proveniens: Rådhuset i Göteborg 1936. Sannolikt utförd av Arvid Böhlmarks Lampfabrik. | 70 000 SEK |
209 | Gunnar Asplund, vägglampa, "Typ 16". Proveniens: Rådhuset i Göteborg 1936. Sannolikt utförd av Arvid Böhlmarks Lampfabrik. | 70 000 SEK |
210 | Folke Arström, cocktailset, 8 delar, Guldsmedsaktiebolaget (GAB), Stockholm 1900-talets mitt. | 11 000 SEK |
211 | Marcel Breuer, fåtölj, första versionen av modell "B3", Standard Möbel, Tyskland ca 1926-1927. | 60 000 SEK |
212 | Marcel Breuer, skrivbord, modell "B21", Thonet, 1930-tal. Proveniens Wilhelm Kåge. | 13 000 SEK |
213 | Marcel Breuer, stol, första varianten av modell "B5", Standard Möbel, Tyskland ca 1926-27. | 30 000 SEK |
214 | Marcel Breuer, bord, modell "B27", Thonet, 1930-tal. | 5 000 SEK |
215 | Marcel Breuer, stol, modell "B33", Thonet, ca 1929-30. | 5 000 SEK |
216 | Marcel Breuer, bord, modell "B10", Thonet ca 1929-1930. | 12 000 SEK |
217 | Marcel Breuer, armlänstol, modell "B34", Thonet, ca 1929-30. | 7 000 SEK |
218 | Marcel Breuer, karmstol, modell "B11", Thonet, ca 1929-30. | 5 000 SEK |
219 | Marcel Breuer, sannolikt en variant av modell "B-11", Thonet 1929-30. | 4 000 SEK |
220 | Marcel Breuer, bord, modell "B12", Thonet, ca 1930. | 19 000 SEK |
221 | Marcel Breuer, fåtölj, "B3", Standard Möbel, Tyskland ca 1927-1928. | 100 000 SEK |
222 | Marcel Breuer, bord, modell "B27", Thonet, 1930-tal. | 5 000 SEK |
223 | Ludwig Mies van der Rohe, stol samt fotpall, modell "MR10", Berliner Metallgewerbe Josef Müller eller Bamberg Metallwerkstätten, ca 1926-27. | 42 000 SEK |
224 | Anton Lorenz, tillskrivet, bord, modell "GT71" Desta, Tyskland, ca 1927-28. | 17 000 SEK |
225 | Otto Schulz, skåp, Boet, Göteborg sent 1920-tal. | 760 000 SEK |
226 | Otto Schulz, soffbord, Boet, Göteborg, 1930-tal. | 15 000 SEK |
227 | Otto Schulz, bordslampa, Boet, Göteborg 1930-40-tal. | 19 000 SEK |
228 | Otto Schulz, ask, Boet, Göteborg, 1930-40-tal. | Återrop |
229 | vägghylla "Bosaik", Boet, Göteborg 1940-50-tal. | Återrop |
230 | Otto Schulz, fåtöljer, ett par, Boet, Göteborg 1930-40-tal. | 180 000 SEK |
231 | Otto Schulz, soffa, Boet, Göteborg 1930-40-tal. | 125 000 SEK |
232 | Otto Schulz, serveringsvagn, "Bosaik", Boet, Göteborg 1940-tal. | 10 000 SEK |
233 | Otto Schulz, satsbord, "Bosaik" tre delar, Boet Göteborg 1940-tal. | 8 000 SEK |
234 | Otto Schulz, fåtölj, Boet, Göteborg 1930-40-tal. | 95 000 SEK |
234A | Otto Schulz, fåtöljer, ett par, Boet, Göteborg 1930-tal. | 180 000 SEK |
235 | Otto Schulz, fåtölj, Boet, Swedish Modern, Göteborg, 1940-tal. | 40 000 SEK |
236 | Otto Schulz, ett par skåp, Boet, 1940-50-tal. | 36 000 SEK |
237 | Otto Schulz, sekretär, Boet, 1940-tal. | 17 000 SEK |
238 | Otto Schulz, fåtöljer, ett par, Boet, Göteborg 1940-tal. | 26 000 SEK |
239 | Otto Schulz, fåtölj, Boet, Göteborg, 1940-tal. | 42 000 SEK |
240 | barskåp, "Göta kanal", Boet, Göteborg 1940-tal. | Återrop |
241 | Art Nouveau, golvlampa, Sverige ca 1900. | 12 000 SEK |
242 | Svensk formgivare, fåtölj, folkkonst, ca 1900. | 13 000 SEK |
243 | Svensk jugend, pall, tidigt 1900-tal. | 12 000 SEK |
244 | Liberty & Co, bordsklocka, "Tudric 0756", Arts & Crafts. | Återrop |
245 | Carl Bergsten, sideboard/ byrå, Nordiska Kompaniet, 1923. Utställd på Jubileumsutställningen i Göteborg 1923. | 70 000 SEK |
246 | Carl Bergsten, bokhylla, Nordiska Kompaniet, 1923. Utställd på Göteborgsutställningen 1923. | 30 000 SEK |
247 | Carl Bergsten, fåtöljer, ett par, Nordiska Kompaniet, 1923, beställda för Jubileumsutställningen i Göteborg 16/3 1923. | 20 000 SEK |
248 | Carl Bergsten, sannolikt, taklampa, "Fjärilslampan" 1920-30-tal. | Återrop |
249 | Swedish Grace, bord, sannolikt Svenska Möbelfabrikerna Bodafors samt S:t Erik Lervarufabrik, Uppsala 1923. | 15 000 SEK |
250 | Ivar Johnsson, trädgårdsurnor, ett par, Dianaurnan, Näfveqvarns Bruk. | 50 000 SEK |
251 | Näfveqvarns Bruk, "Fritidsurnan", 1930-tal. | 13 000 SEK |
252 | Einar Forseth, mosaik, " Barmhärtigheten", sannolikt originalstudie formgiven för den Gyllene Salen Stockholms Stadshus. ca 1921-22. | 26 000 SEK |
253 | Swedish Grace, taburetter, ett par, 1920-tal. | 55 000 SEK |
254 | Harald Notini, bordslampor 1 par, modell "6891", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1920-tal. | 42 000 SEK |
255 | Carl Hörvik, trädgårdsstolar, ett par, för Stadshotellet Båstad (Hotell Skansen) eller Lindgården, Stockholm ca 1927-29. | 48 000 SEK |
256 | Carl Hörvik, trädgårdsstolar, ett par, möjligen tillverkade av Thulins vagnsfabrik, Skillingaryd. | 40 000 SEK |
257 | Swedish Modern, grindar, 1900-talets mitt. | 15 000 SEK |
258 | Carl Malmsten, biblioteksbord, sannolikt 1920-tal. Swedish Grace. | 55 000 SEK |
259 | Carl Malmsten, karmstolar, ett par, Swedish Grace, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1920-tal. | 36 000 SEK |
260 | Carl Malmsten, byrå, "Haga", Nordiska Kompaniet, 1929. | 22 000 SEK |
261 | Gunnar Asplund, stolar, fyra stycken, Nordiska Kompaniet omkring 1928, för Stockholms Stadsbibliotek. | 100 000 SEK |
262 | Gunnar Asplund, tillskriven, taklampa, enligt uppgift proveniens arkitekt John Elisasson (assistent till Asplund), 1930-tal. | 140 000 SEK |
263 | Helge Werner, skrivskåp, Swedish Grace, sannolikt 1920-tal, | 70 000 SEK |
264 | Helge Werner, golvlampa, Swedish Grace 1920-30-tal. | 12 000 SEK |
265 | Helge Werner, soffa, Swedish Grace, 1920-tal. | 55 000 SEK |
266 | Helge Werner, byrå, Sverige, sannolikt 1920-tal. | 65 000 SEK |
267 | Swedish Grace, väggspegel, 1920-30-tal. | 24 000 SEK |
268 | Swedish Grace, dagbädd, 1920-30-tal. Proveniens Byggmästare Olle Engkvist, sannolikt specialbeställd för inredningen. | 70 000 SEK |
269 | Lars Holmström, taklampa, Swedish Grace, Arvika 1920-30-tal. | 32 000 SEK |
270 | Lars Holmström, taklampa, Arvika, Swedish Grace, 1920-30-tal. | 46 000 SEK |
271 | Lars Holmström, väggappliquer, 1 par, Arvika, Swedish Grace. | 34 000 SEK |
272 | Nils Fougstedt, skrin, Stockholm 1928, modell 616. | 5 000 SEK |
273 | Nils Fougstedt, vas, modell 946, Firma Svenskt Tenn, 1929, samma år den först producerades. | 15 000 SEK |
274 | kandelaber, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1928. | Återrop |
275 | Nils Fougstedt, burk med lock, Stockholm 1928, modell 595. | 2 600 SEK |
276 | Firma Svenskt Tenn, Nils Fougstedt och Björn Trägårdh, burkar, 2 st, Stockholm 1929 och 1932. | 7 000 SEK |
277 | Firma Svenskt Tenn, ask, Stockholm 1933. | 5 000 SEK |
278 | Nils Fougstedt, & Anna Petrus, golvlampa, modell 763 A, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1929. | 120 000 SEK |
279 | Anna Petrus, lock med ask, Firma Svenskt Tenn 1932. | 7 000 SEK |
280 | Anna Petrus, urnor med lock, ett par ”Profilvasen”, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1980. | 65 000 SEK |
281 | Nils Fougstedt, burk med lock, Firma Svenskt Tenn, 1930, reliefdekor av Edens lustgård. | 20 000 SEK |
282 | Björn Trägårdh, burk med lock, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1938. | 15 000 SEK |
283 | Josef Frank, pall, Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1930-40-tal. | 10 000 SEK |
284 | Josef Frank, skåp, Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1930-40-tal. | 660 000 SEK |
285 | Josef Frank, blombord, "modell nr 2084", Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal. | 32 000 SEK |
286 | Josef Frank, bord, modell 2110, Firma Svenskt Tenn, 1900-talets mitt. Modellen formgiven år 1947. | 125 000 SEK |
287 | Josef Frank, spegel, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1952. | 16 000 SEK |
288 | Estrid Ericson, burk med lock, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1952. | 7 500 SEK |
289 | Josef Frank, drinkvagn, modell "470", Firma Svenskt Tenn, 1940-50-tal. | 7 000 SEK |
290 | Josef Frank, golvlampa, modell "G 2346", Firma Svenskt Tenn, 1940-50-tal. | 60 000 SEK |
291 | Josef Frank, bord, modell 1028, Firma Svenskt Tenn, 1900-talets mitt. | 16 000 SEK |
292 | Josef Frank, byrå, "Flora", Firma Svenskt Tenn, modell 1050, 1950-tal. | 900 000 SEK |
293 | Josef Frank, fåtölj, Firma Svenskt Tenn, modell 880. | 8 000 SEK |