207
1474611

Mogens Mogensen

(Sverige, 1900-1969)
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
262 - 349 EUR
274 - 365 USD
Klubbat pris
3 500 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Mogens Mogensen
(Sverige, 1900-1969)

klädhängare, 4 st., Albin Karlssons Metallfabrik, Eskilstuna 1930-tal.

Förkromad metall, knoppar i svartlackerat trä, höjd ca 20 cm, djup från vägg 15 cm.

Slitage.

Proveniens

Rolf Walter Collection.
Enligt uppgift från Göteborgs Rådhus, 1936.

Modellen visades på Stockholmsutställningen 1930.

Råberg, Per G., Funktionalistiskt genombrott: en analys av den svenska funktionalismens program 1925-1931, Sveriges Arkitekturmuseum, Diss. Stockholm : Univ.,Stockholm, 1970, sid 206.