klädhängare, 4 st., Albin Karlssons Metallfabrik, Eskilstuna 1930-tal.
Förkromad metall, knoppar i svartlackerat trä, höjd ca 20 cm, djup från vägg 15 cm.
Slitage.
Rolf Walter Collection.
Enligt uppgift från Göteborgs Rådhus, 1936.
Modellen visades på Stockholmsutställningen 1930.
Råberg, Per G., Funktionalistiskt genombrott: en analys av den svenska funktionalismens program 1925-1931, Sveriges Arkitekturmuseum, Diss. Stockholm : Univ.,Stockholm, 1970, sid 206.