206
1474613

Mogens Mogensen

(Sverige, 1900-1969)
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
262 - 349 EUR
274 - 365 USD
Klubbat pris
4 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Mogens Mogensen
(Sverige, 1900-1969)

Sven Markelius med flera arkitekter/formgivare, dörrhandtag 10 st, Funkis, Sverige 1930-tal.

Beslag i förkromad metall med svart knopp från Sven Markelius villa i Nockeby, höjd 8-12 cm.
Beslag i förnicklad mässing, gul knopp i celluloid, från Göteborgs första strängbetonghus, höjd ca 8-10 cm.

Skador.

Proveniens

Rolf Walter Collection.

Vissa av modellerna utställda på Stockholmsutställningen 1930.

Råberg, Per G., Funktionalistiskt genombrott: en analys av den svenska funktionalismens program 1925-1931, Sveriges Arkitekturmuseum, Diss. Stockholm : Univ.,Stockholm, 1970, sid. 206.

Wichmann, Hans, Neu Donationen und Neuerwerbungen 1986/87: Industrial Design, Unikate, Serienerzeugnisse : Die Neue Sammlung Staatliches Museum für angewandte Kunst, München 1989, Das Museum, München, 1989, sid 131