205
1474612

Dörrbeslag, 3 st, för Nya Folkets hus Sundbyberg av Eskil Sundahl och Artur von Schmalensee för KFAI 1930.

Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
174 - 262 EUR
182 - 274 USD
Klubbat pris
3 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Förkromad metall, 17 x 13 cm.

Slitage.

Proveniens

Rolf Walter Collection.
Sundbybergs stadshus ritat av Nils Malmborg och Sven Ahlbom, 1932.

Råberg, Per G., Funktionalistiskt genombrott: en analys av den svenska funktionalismens program 1925-1931, Sveriges Arkitekturmuseum, Diss. Stockholm : Univ.,Stockholm, 1970, sid 213.

Byggnaden uppfördes av Sundbybergs Folketshusförening 1930 i en blandstil mellan 20-talsklassicism och funktionalism och ritades av arkitekterna Eskil Sundahl och Artur von Schmalensee. Den fungerade som en del av Folkets hus och benämndes Nya Folkets Hus. 1999 sålde föreningen byggnaden och den kom senare att inrymma bland annat kontor, och benämns idag Allaktivitetshuset i Sundbyberg.