262
1438230

Gunnar Asplund

(Sverige, 1885-1940)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 790 - 2 230 EUR
1 900 - 2 370 USD
Klubbat pris
140 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Gunnar Asplund
(Sverige, 1885-1940)

tillskriven, taklampa, enligt uppgift proveniens arkitekt John Elisasson (assistent till Asplund), 1930-tal.

Sfärisk kupa i gultonat glas, upphängning i ståltrådar, takkopp i vitlackerad metall, diameter ca 40 cm, justerbar höjd ca 130 cm.

Slitage.

Proveniens

Arkitekt John Elisasson, anställd hos Gunnar Asplund 1935-1937 som dennes representant i Göteborg för tillbyggnaden av Göteborgs Rådhus.

Jämför halvsfärisk armatur från konferensrummet, Göteborgs Rådhus.
Ahlberg, Hakon & Holmdahl, Gustav (red.), Gunnar Asplund arkitekt: 1885-1940 : ritningar, skisser och fotografier, 2. uppl., Byggförl., Stockholm, 1981[1943], sid 168.

Formgivare

Gunnar Asplund var en av de mest betydelsefulla arkitekterna under sin tid i Sverige. Asplund representerade den Nordiska klassicismen på 1920-talet samt var pionjär för funktionalismen vilken han var med och introducerade genom Stockholmsutställningen 1930. Till hans mest betydelsefulla arbeten hör Stockholms stadsbibliotek och Skogskyrkogården som han ritade med Sigurd Lewerentz.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?