261
1450510

Gunnar Asplund

(Sverige, 1885-1940)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 400 - 7 190 EUR
5 710 - 7 610 USD
Klubbat pris
100 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Gunnar Asplund
(Sverige, 1885-1940)

stolar, fyra stycken, Nordiska Kompaniet omkring 1928, för Stockholms Stadsbibliotek.

Stomme i björk, sitsar i sadelgjord, brickmärkta AB Nordiska Kompaniet R59 - C19505, höjd 89 cm, sitthöjd 44 cm.

En rygg med lagning. Senare sadelgjord.

Proveniens

Lars Garpås.
Garpås arbetade på Stadsbibliotekets lager under 1960 och 70-talet.
Dåvarande chef, anordnade en utförsäljning av möbler där Lars köpte dessa fyra stolarna.

Asplund, Gunnar, Alison, Filippo & Acking, Carl-Axel (red.), Erik Gunnar Asplund: mobili e oggetti, Electa, Milano, 1985. sid. 94.
Gordan, Dan, Svenska stolar och deras formgivare 1899-2013, [Ny, rev. utg.], Norstedt, Stockholm, 2014, s. 50-51.
Gunnar Asplund arkitekt: 1885-1940: ritningar, skisser och fotografier, 2. uppl., Byggförl., Stockholm, 1981[1943], s. 135.

Formgivare

Gunnar Asplund var en av de mest betydelsefulla arkitekterna under sin tid i Sverige. Asplund representerade den Nordiska klassicismen på 1920-talet samt var pionjär för funktionalismen vilken han var med och introducerade genom Stockholmsutställningen 1930. Till hans mest betydelsefulla arbeten hör Stockholms stadsbibliotek och Skogskyrkogården som han ritade med Sigurd Lewerentz.