fåtölj, "B3", Standard Möbel, Tyskland ca 1927-1928.
Förkromat stålrör, sits och rygg i original Eisengarn, höjd 76,5 cm, sitthöjd 40 cm.
Omförkromat stålrör, slitage, smärre lagningar i Eisengarnet.
Rolf Walter Collection.
Droste, Magdalena, Marcel Breuer: design, Taschen, Köln, 1992, sid 62-63.