kaffeservis, tre delar, nysilver, Swedish Grace, Karl Wojtech, Stockholm 1920-tal.
Nysilver, sidorna med maskaroner, möjligen formgivna av Anna Petrus, fotring med repbård, bladformade hänklar, svärtat trähandtag och lockknopp, stämplade K. WOJTECH. Kaffekannans höjd 17 cm.
Lockknopp limmad.
Rolf Walter Collection.
Nils G Wollin, "Nutida Svensk Konstslöjd i Bild", Natur & Kultur, Stockholm 1931, modellen avbildad sid 84. Wojtechs och Gahns arbeten omnämnes XXII- XXIII: "En sträng formgivning...karaktäriserar det silver som utföres i Karl Wojtechs ateljé. Vanligen komponerade av arkitekten Wolter Gahn äga de olika pjäserna alltid en vårdad form, där den blanka ytan endast brytes av någon maskaron eller dylikt.