Skiva av ek med fajansbricka dekorerad med symbolen för Jubileumsutställningen i Göteborg 1923, svärtad, kannellerad, kopplad benställning. Fajansbrickan signerad S:t Erik Upsala 1923. Diameter 70 cm, höjd 63 cm.
Smärre slitage.
Björk, Ekström, Ericson, "Axel Einar Hjorth - Möbelarkitekt", Signum 2009. Bordet bär släktskap med bord som Hjorth ritat för Nordiska Kompaniet, jämför t ex salongsbordet "Library" från 1929, sid 58.