Nr. | Föremål | Klubbat pris |
202 | Isak Sauer, bägare, silver, Stockholm 1751. | 10 000 SEK |
203 | Henrik Wittkopf d ä, mockakanna/mjölkkanna, silver, Stockholm 1752. Rokoko. | Återrop |
204 | Petter Lund, kaffekanna, silver, Stockholm 1761. Rokoko. | Återrop |
205 | Nils Bergqvist, tekanna, silver, Stockholm 1754. Tidig rokoko. | Återrop |
206 | Pehr Zethelius, gräddkanna, Stockholm 1782. Rokoko-gustaviansk. | 12 000 SEK |
207 | Jöns Silfverberg, bägare, silver, Ystad 1761. | Återrop |
208 | Berndt Falkengren, bägare, silver, Visby (verksam 1737-1785). | 20 000 SEK |
209 | Bägare, Nils Dahl, silver, Linköping (verksam 1739-1786). | Återrop |
210 | Erik Enander, bägare, silver, Uppsala 1791. | 5 000 SEK |
211 | Pehr Zethelius, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1775. Rokoko. | 85 000 SEK |
212 | Mikael Nyberg, ljusstakar, s.k. spelstakar, ett par, silver, Stockholm 1787, Gustavianska. | 36 000 SEK |
213 | Adolf Zethelius, nattljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1816. | 24 000 SEK |
214 | Svea Svensson, kandelabrar, ett par, för 5 ljus vardera, silver, Stockholm 1908. | 46 000 SEK |
215 | Lars Boye, sockerskålar, ett par, silver, Stockholm 1776. Gustavianska. | 28 000 SEK |
216 | Lars Boye, sockerskål med lock, silver, Stockholm 1780. Gustaviansk. | Återrop |
217 | Sven Örn, tårtspade, silver, Stockholm 1761. Rokoko. | 12 000 SEK |
218 | Pehr Zethelius, saltkar, ett par, silver och blått glas, Stockholm 1808. Sengustavianska. | 5 000 SEK |
219 | Emick Romer, tedosor med lock, ett par, silver, London, 1762, samt schatull i mahogny. | 40 000 SEK |
220 | Andrew Fogelberg, karotter med lock, ett par, silver, London 1772. | 20 000 SEK |
221 | Hunt & Roskell Late Storr & Mortimer, kanna med lock, silver, London 1881. | 17 000 SEK |
222 | Sydney Bellamy Harman, tallrikar, 24 st (12 flata + 12 djupa), silver, London 1910. Rokoko-stil. | 60 000 SEK |
223 | Sked med dubbel kerubknopp, silver, icke identifierad bomärke/mästarstämpel, Skandinavien 1600-tal. | Återrop |
224 | Sked med dubbel kerubknopp, möjligen av David Richter d ä (verksam i Stockholm 1630-1677 (-78)). | 8 000 SEK |
225 | Lars Pihl, sked, silver, Västervik (verksam 1730-1755). | 2 600 SEK |
226 | Sked, silver, Nordeuropa, tidigt 1700-tal. Icke identifierade stämplar. | 3 000 SEK |
227 | Sked, icke identifierad norsk stämpel. Trondhjem 1600-talets andra hälft. | 4 000 SEK |
228 | Joachim Dyring, begravningssked i förgyllt silver, (verksam 1751-1773 (1796)) Hedemora. | 7 500 SEK |
229 | Samuel Bardet, dessertbestick, 18 delar, förgyllt silver i ask, Augsburg 1775-77. | 18 000 SEK |
230 | K. Andersson, bricka, silver, Stockholm 1923. | 28 000 SEK |
231 | WA Bolin, bestickuppsättning 144 delar, silver, Stockholm 1931. Modell "A". | 30 000 SEK |
232 | Pehr Zethelius, kanna med tvättfat, Stockholm 1796 och 1804. Sengustaviansk. | Återrop |
233 | WA.Bolin, bestickuppsättning 137 delar, silver, Stockholm 1935-1979, "Modell F". | 32 000 SEK |
234 | Teglashållare, icke identifierad mästarstämpel, Moskva före 1899. Sannolikt Pyetr Milukov. | 15 000 SEK |
235 | Teglashållare, Moskva 1899-1908. Möjligen Vasily Agafonov. | Återrop |
236 | Kåsa, silver, St Petersburg 1893, möjligen Nikolaj Alexejev. | 9 000 SEK |
237 | Semen Kazakov, kåsa, förgyllt silver och emalj, Moskva 1908-1917. | 9 000 SEK |
238 | Saltkar, silver och cloisonné, icke identifierad mästare. Probermästare Ivan Lebedkin. | 11 000 SEK |
239 | Skål/Bratina, silver, Khlebnikov, Moskva 1910. Svenska importstämplar. | 32 000 SEK |
240 | Ivan Saltykov, skrin i förgyllt silver och cloisonné emalj, Moskva (1896-1908). | 24 000 SEK |
241 | Firma Alexandre Gueyton, 12 st skedar, silver ur Youssopovs Skandinaviska servis, Paris, 1800-talets andra hälft, | 24 000 SEK |
242 | Cigarrask/skrin, icke identifierad mästare, silver, Ryssland, 1800-tal. | 15 000 SEK |
243 | Cigarettetui, silver, Moskva 1908-1917. | Återrop |
244 | Ciggarettetui, silver, Ryssland. S:t Petersburg ca 1860 samt svenska importstämplar. | Återrop |
245 | Dosa, delvis förgyllt silver, Vasili Popov (1816-1840), Moskva. | 6 000 SEK |
246 | Ikon, med delvis förgylld silverram, Ryssland 1800-tal. | 20 000 SEK |
247 | Ikon, med förgylld silverram, Moskva 1800-tal. | 13 000 SEK |
248 | Ikon, med rizza i delvis förgyllt silver och cloisonnéemalj, icke identifierbar mästare S.G, 1852, Ryssland. | 18 000 SEK |
249 | Ikon, med rizza i silver och cloisonnéemalj, okänd mästare, Moskva 1822. | 8 000 SEK |
250 | Ikon, Arkhangelsk 1857. | 20 000 SEK |
251 | Äggkopp, förgyllt silver, sannolikt 1700-tal. Ostämplad. | 9 500 SEK |
252 | Dosa, guld 18k, otydliga mästarstämplar, möjligen Hanau 1800-talets början. | Återrop |
253 | Snusdosa, silver med camée av agat signerad på grekiska av Luigi Michilini Frankrike, efter 1838. | 8 500 SEK |
254 | Ljusstakar, ett par, guld, Sheffield 1861. | 46 000 SEK |
255 | Paradkopp med fat, "The Demidoff cup", guld och emalj, Gabriel-Raoul Morel, Paris, daterad 1824. | 3 300 000 SEK |
256 | Melchior Faust, parfymflacong, guld 20k och blå emalj, Göteborg 1768. | 90 000 SEK |
256A | Auguste Bourdillon (1729-1790) Stockholm 1771, fickur, guld med blå emalj. | 19 000 SEK |
257 | Michaelsson & Benedicks, dosa, agat och guld, Stockholm 1809. | 24 000 SEK |
258 | Åkdyna, rölakan, ca 106 x 44 cm, Skåne 1807, sannolikt Skytts härad. | 9 500 SEK |
259 | Täcke, rölakan, ca 197,5-201,5 x 122-125 cm, Skåne 1825, Villands härad. | Återrop |
260 | Vävd tapet, "Vargjakt", gobelängteknik, ca 250,5 x 240,5 cm, Flandern 1600-talets första hälft eller äldre. | 42 000 SEK |
261 | Vävd tapet, "David och Goliath", gobelängteknik, ca 272 x 283-289 cm, Flandern, möjligen 1500-talets andra hälft. | Återrop |
262 | Vävd tapet, "Feuilles de choux", gobelängteknik, 1500-talets tredje fjärdedel, Flandern, troligen Audenarde. | 560 000 SEK |
263 | Vävd tapet, "Verdure, gobelängteknik. 267,5-269,5 x 247-256 cm, Flandern 1600-tal. | 110 000 SEK |
264 | Vävd tapet, "Verdure", gobelängteknik, "entre-fenêtre", ca 314 x 109, cm, Aubusson omkring 1700-1700-talets förra hälft. | 32 000 SEK |
265 | Vävd tapet, "Verdure", gobelängteknik, ca 312-318 x 302-307 cm, Aubusson omkring 1700-1700-talets förra hälft. | 105 000 SEK |
266 | Vävd tapet, "Verdure", gobelängteknik, "entre-fenêtre", ca 316 x 107 cm, Aubusson omkring 1700-1700-talets förra hälft. | 36 000 SEK |
267 | Vävd tapet, “La poesie pastoral”, gobelängteknik, ca 251,5 x 283 cm, efter Boucher, Frankrike 1700-tal. | 48 000 SEK |
268 | Vävd tapet, "Verdure", gobelängteknik, ca 301 x 254 cm, Frankrike 1700-tal. | 55 000 SEK |
269 | Matta, gobelängteknik, ca 625 x 431,5 cm, Aubusson 1800-talets mitt - omkring 1900, Frankrike. | 26 000 SEK |
270 | Matta/sängtäcke, antik Alpujarra, ca 228 x 169 cm, Andalusien, Spanien, daterad 1776. | 40 000 SEK |
271 | Glasmålning, Persien (Iran), sen Qajardynasti, motivstorlek ca 43,5 x 31 cm. | 8 000 SEK |
272 | Matta, antik Anatol, ca 128 x 104,5-108 cm (samt kortsidorna med ca 8-10 cm slätväv). | 38 000 SEK |
273 | Matta, antik Anatolisk/Kaukasisk, ca 148-149 x 104,5-110 cm (samt en kortsida med 1-1,5 cm slätväv). | 7 500 SEK |
274 | Matta, antik/semiantik Anatolisk kelim, ca 292-301 x 125-135 cm. | 5 000 SEK |
275 | Matta, antik Azerbajdzjan, 1800-tal eller äldre, ca 466,5 x 185 cm. | Återrop |
276 | Matta, semiantik Beijing sannolikt, ca 263 x 179,5-183,5 cm, Kina. | 12 000 SEK |
277 | Matta, antik Chodor huvudmatta, Turkmenistan, ca 377-381,5 x 233-240 cm (samt kortsidorna med 2-2,5 cm slätväv). | Återrop |
278 | Matta, semiantik Ghom, ca 308 x 209 cm. | 16 000 SEK |
279 | Matta, semiantik Ghom, ca 342,5 x 222 cm. | 15 000 SEK |
280 | Matta, semiantik/old Heris/Gorovan, ca 352 x 277 cm. | 70 000 SEK |
281 | Matta, antik Heris, figural, troligen, ca 361-368 x 294,5 cm. | 240 000 SEK |
282 | Matta, antik Heris/Bakshaish, ca 633-645 x 321-328,5 cm. | 200 000 SEK |
283 | Matta, antik Heris, ca 469,5-471 x 300-309,5 cm. | 65 000 SEK |
284 | Matta, antik Heris, ca 334 x 271-276 cm samt kortsidorna med ca 1-4 cm slätväv). | 30 000 SEK |
285 | Matta, antik/semiantik Heris, ca 356 x 298 cm. | 34 000 SEK |
286 | Matta, semiantik Heris, ca 590,5 x 374,5-384,5 cm. | 40 000 SEK |
287 | Matta, antik Indisk, sannolikt Agra, ca 467,5-474 x 369,5-374 cm. | 80 000 SEK |
288 | Matta, semiantik Isfahan, ca 298 x 209 cm. | 10 000 SEK |
289 | Matta, old Isfahan, ca 310 x 204 cm. | Återrop |
290 | Matta, old Isfahan, figural, ca 233,5 x 156,5 cm. | 16 000 SEK |
291 | Matta, old Isfahan, part silk signerad, ca 225 x 149 cm (samt kortsidorna med ca 1,5-2,5 cm slätväv). | 19 000 SEK |
292 | Matta, semiantik Karadja, ca 216 x 140-144 cm. | 8 000 SEK |
293 | Matta, semiantik Karadja, ca 137-139,5 x 148-150 cm. | 9 000 SEK |
294 | Matta, antik Kashgai, "Mille fleurs", ca 267-269 x 180,5-186,5 cm. | 6 000 SEK |
295 | Matta, semiantik silke Keshan, ca 313 x 200-217 cm. | 14 000 SEK |
296 | Matta, semiantik Keshan, ca 422 x 321 cm. | 30 000 SEK |
297 | Matta, semiantik Keshan, ca 364 x 274 cm. | 10 000 SEK |
298 | Matta, semiantik Keshan figural, ca 216 x 133,5 cm. | 15 000 SEK |
299 | Matta, semiantik Keshan figural, ca 220 x 133,5 cm. | 17 000 SEK |
300 | Matta, semiantik Keshan, ca 210 x 130,5-134 cm. | 11 000 SEK |