Terrakottamelerad botten med tre stora polykroma medaljonger samt stiliserade blommor och fåglar. Kamelhårsfärgad huvudbård med stiliserad blomranka
Abrasher. Något ställvis hårt slitage, fläckar varav några stela och sköra. Långsidorna med trampveck och skador.