18K. Verket signerat och numrerat No 967. Signerad och emaljerad urtavla med arabiska siffror. Boett stämplad av Peter Strömqvist (1765-1781(82)) med graverad och emaljerad dekor i form av musiktrofégrupp. Spindelgång med nyckeluppdrag. Diameter 49 mm. Senare nyckel medföljer.