Nr. | Föremål | Klubbat pris |
301 | Matta, semiantik Keshan sannolikt, ca 192 x 134 cm. | 10 000 SEK |
302 | Matta, semiantik Kina, art deco, ca 322,5 x 243-247,5 cm (samt kortsidorna med ca 1-1,5 cm slätväv). | 8 000 SEK |
303 | Matta, semiantik Kirman, ca 457,5 x 317 cm. | Återrop |
304 | Matta, semiantik Kirman, ca 218 x 140,5 cm. | 2 000 SEK |
305 | Matta, semiantik Marockansk, ca 163 x 116-119 cm. | 2 000 SEK |
306 | Matta, antik Melas bönematta, ca 154-158 x 100-106 cm (samt kortsidorna med ca 1 respektive 3,5 cm slätväv), Anatolien. | 19 000 SEK |
307 | Matta, semiantik Meshed, ca 224 x 141,5 cm. | 16 000 SEK |
308 | Matta, semiantik Nain Tuteshk, ca 229 x 150 cm. | 15 000 SEK |
309 | Matta, semiantik/old Nain, part silk, ca 250,5 x 162 cm. | 18 000 SEK |
310 | Matta, old Nain Tuteshk, ca 240 x 152,5 cm. | 22 000 SEK |
311 | Matta, antik Sarouk, ca 421-428 x 316-324,5 cm. | 14 000 SEK |
312 | Matta, antik/semiantik Shirvan sannolikt, ca 178-180 x 125-129,5 cm (kortsidorna inklusive 2-2,5 cm "slätväv"), | 12 000 SEK |
313 | Matta, antik Täbris, ca 380-381,5 x 271,5-283 cm, inskription: Yekbar Jorabchi. | 16 000 SEK |
314 | Matta, semiantik Täbris, ca 528-535 x 346,5-352,5 cm, signerad Farhan. | 75 000 SEK |
315 | Matta, semiantik Täbris, ca 357,5 x 253,5-263 cm. | Återrop |
316 | Matta, semiantik Täbris, ca 310-314 x 246,5 cm. | 14 000 SEK |
317 | Matta, semiantik Täbris, ca 353 x 241 - 245 cm. | Återrop |
318 | Matta, semiantik Täbris, "De fyra årstiderna" , ca 261 x 175 cm. | 15 000 SEK |
319 | Matta, semiantik Veramin/Ghom, ca 334,5 x 207,5 cm. | 16 000 SEK |
320 | Matta, semiantik/old, Veramin, ca 213 x 146 cm. | 6 000 SEK |
321 | Matta, antik/semiantik Yesd, ca 557-562 x 366,5-370,5 cm. | Återrop |
322 | Matta, semiantik Yesd sannolikt, ca 409-420 x 325,5-333,5 cm. | 30 000 SEK |
323 | Potpurriurnor med lock, ett par, blått glas, Göteborg, 1700-tal. | 22 000 SEK |
324 | Champagnestrutar, 12 stycken, glas. Sengustavianska, omkring år 1800. | 38 000 SEK |
325 | Praktpokal med lock, glas. Böhmen, 1700-tal. | 8 000 SEK |
326 | Skål med lock, glas. St Petersburg, Ryssland, 1700-talets slut. | 24 000 SEK |
327 | Glas, 9 stycken. Ryssland, Potiemkin, 1700-tal. | 15 000 SEK |
328 | Flaska med propp, opalinglas. Ryssland, omkring år 1800. | Återrop |
329 | Karaff med propp samt glas, 13 stycken. Ryssland, 1800-tal. | 8 000 SEK |
330 | Vas, opalinglas. Troligen Ryssland, sent 1800-tal. | Återrop |
331 | Vas, glas. Böhmen/Ryssland, 1800-tal. | Återrop |
332 | Soppterrin med lock och fat, fajans. Rörstrand, 1700-tal. | 24 000 SEK |
333 | Fat, fajans. Rörstrand, 1700-tal. | 5 000 SEK |
334 | Ytterfoder, fajans. Rörstrand, 1700-tal. | 8 000 SEK |
335 | Tallrikar, två stycken, fajans. Rörstrand och Marieberg, 1700-tal. | 4 500 SEK |
336 | Kaninvas, fajans. Marieberg, 1700-tal. | Återrop |
337 | Fat, fajans. Frankfurt, 1700-tal. | Återrop |
338 | Saltkar, ett par, fajans. Delft, 1700-tal. | 2 000 SEK |
339 | Garnityr, fem delar, fajans. Holland, Delft, sent 1700-tal. | 22 000 SEK |
340 | Figurin, porslin. Meissen, 1700-tal. | Återrop |
341 | Figurin, porslin. Meissen, "Crie de Paris", 1745. Krimskramsförsäljaren. | Återrop |
342 | Figurin, porslin. Volkstedt, circa 1770, Venus och Cupid. | Återrop |
343 | Kopp med fat, porslin. Wien, sent 1700-tal. | 2 000 SEK |
344 | Kaffekopp med fat, porslin. Wien, 1700-tal. I läderklätt originaletui. | 4 000 SEK |
345 | Figurin, porslin. Fürstenberg, 1700-tal. | Återrop |
346 | Figuriner, åtta stycken, porslin. Meissen, 1800-talets senare del. "Affenkapelle". | 24 000 SEK |
347 | Paradurna, porslin. Empire, Ludwigsburg, målad av C Goll, tidigt 1800-tal. | Återrop |
348 | Kopp med fat, porslin. Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, Ekaterina, 1700-tal. | 8 000 SEK |
349 | Te- och kaffeservis, 14 delar, porslin. Ryssland, Empire, troligen Yusupov Porslinsfabrik. | 260 000 SEK |
350 | Bordsdekorationer/uppsatsskålar, ett par, porslin. Ryssland, 1800-tal. | 4 000 SEK |
351 | Kopp med fat, porslin. Empire, 1800-tal, Möjligen Ryssland. | Återrop |
352 | Tallrik, vapenporslin. 1800-tal. Bezborodko. | 3 500 SEK |
353 | Ägg, porslin. Ryssland, troligen kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, 1800-tal. | 16 000 SEK |
354 | Ägg, två stycken, porslin. Ryssland, 1800-tal. | 11 000 SEK |
355 | Ägg, porslin. Ryssland, sekelskifte 1900. | 5 500 SEK |
356 | Ägg, porslin. Ryssland, Kejserliga porslinsmanufakturen, 1800-tal. | 16 000 SEK |
357 | Ägg, porslin. Ryssland, troligen kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, sent 1800-tal. | 18 000 SEK |
358 | Ägg, porslin. 1800-tal, troligen Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg. | 16 000 SEK |
359 | Ägg, porslin. 1800-tal, troligen Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg. | 16 000 SEK |
360 | Ägg, porslin. 1800-tal, troligen Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg. | 17 000 SEK |
361 | Ägg, två stycken, porslin. Ryssland, 1800-tal, troligen kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg. | 4 500 SEK |
362 | Ägg, två stycken, porslin. 1800-tal, troligen kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg. | 16 000 SEK |
363 | Ägg, två stycken, porslin. Omkring 1890-1900, troligen Kejserliga Porslinsmanufakturen, St Petersburg. | 6 000 SEK |
364 | Ägg, tre stycken, porslin. Ryssland, 1890-1900, troligen kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg. | 13 000 SEK |
365 | Ägg, tre stycken, porslin. Ryssland, 1890-1900, troligen Kejserliga porslinmanufakturen, St Petersburg. | 13 000 SEK |
366 | Ägg, två stycken, porslin. Omkring 1890-1900, troligen Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg. | 13 000 SEK |
367 | Ägg, två stycken, porslin. Omkring 1890-1900, troligen Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg. | 6 500 SEK |
368 | Ägg, två stycken, porslin. Omkring 1890-1900, troligen Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg. | 6 500 SEK |
369 | Ägg, två stycken, porslin. Ryssland, 1890-1900, troligen Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg. | 6 000 SEK |
370 | Ägg, två stycken, porslin. Ryssland, 1890-1900, troligen Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg. | 11 000 SEK |
371 | Ägg, två stycken, porslin. Ryssland, 1890-1900, troligen Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg. | 5 000 SEK |
372 | Ägg, två stycken, porslin. Omkring 1890-1900, troligen Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg. | 7 000 SEK |
373 | Ägg, två stycken, porslin. Ryssland, 1900-tal. | 13 000 SEK |
374 | Tallrikar, åtta stycken, porslin. 'Flora Danica', Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal. | 28 000 SEK |
375 | Tallrikar, sju stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal. | 24 000 SEK |
376 | Saltkar, ett par, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal. | 4 000 SEK |
377 | Cremekoppar med lock, nio stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, tidigt 1900-tal. | 16 000 SEK |
378 | Desserttallrikar, tolv stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 32 000 SEK |
379 | Ilias Lalaounis garnityr med collier, armband och en ring. | 18 000 SEK |
380 | Bulgari armband "Tubogas" 18K guld och stål. | 24 000 SEK |
381 | Bulgari "Tubogas" ett par örhängen 18K guld och stål. | 20 000 SEK |
382 | Ring WA Bolin 18K guld med runda briljantslipade diamanter. | 9 000 SEK |
383 | Brosch silver och guld med pärlor och rosenslipade diamanter. | 14 000 SEK |
384 | WA Bolin puderdosa 18K guld med en cabochonslipad safir och rosenslipade diamanter. | 22 000 SEK |
385 | Lornjett platina med en fasettslipad safir och åttkantslipade diamanter. | 13 000 SEK |
386 | Ring 18K vitguld med en cushionformad gammalslipad diamant. | 70 000 SEK |
387 | Armring i form av orm 18K guld med rubiner. | 34 000 SEK |
388 | Camébrosch sardonyx med turkoskrans. | 12 000 SEK |
389 | G Möllenborg garnityr med ett armband, ett par örhängen och en brosch 18K guld. | 29 000 SEK |
390 | Armring 18K guld med en pärla. | 5 000 SEK |
391 | Medaljong 14K guld med pärlor och rosenslipade diamanter. | Återrop |
392 | Brosch guld med rosenslipade diamanter och fasettslipade rubiner i form av en halvmåne. | 34 000 SEK |
393 | Ett par örhängen 18K vitguld med boutonformade odlade pärlor samt ett par påhängen. | 12 000 SEK |
394 | Collier silver och 18K guld med fasettslipade smaragder, rosenslipade diamanter och pärlor, 1800-tal. | Återrop |
395 | Armband med mikomosaiker och aventuringlas, Italien 1800-tal. | Återrop |
396 | Ring 18K vitguld med en fasettslipad rubin samt gammalslipade diamanter. | 30 000 SEK |
397 | Collier odlade Tahiti-pärlor. | 12 000 SEK |
398 | Tiara/collier med gammal- och rosenslipade diamanter. | 75 000 SEK |
399 | Cartier armband "Trinity" 18K guld. | 44 000 SEK |
400 | Tiara/broscher 18K vitguld och silver med gammal- och åttkantslipade diamanter samt pärlor. | 46 000 SEK |