Röd botten med polykrom medaljong, hörnornament, palmett-, blom- och arabeskslingor. Röd huvudbård med medaljong-, blom,- palmett- och arabeskranka.
Ställvis något slitage, smutsig, fläckar, smärre lagningar, möjligen reducerad och ihop satt. Långsidorna med smärre skador och trampveck, en kortsida saknar några knutrader, baksidan med smärre malskador.