275
1363503

Matta, antik Azerbajdzjan, 1800-tal eller äldre, ca 466,5 x 185 cm

Utropspris
20 000 SEK
1 770 EUR
1 820 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Benvit botten med stor polykromt heratimönster. Bred mörkblå huvudbård med blom- och palmettranka.

Beskuren och ihopsatt. Ställvis hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar, lagningar, hål, malskador. Sidorna med trampveck och skador,

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 660

457. Wiwen Nilsson, burk med lock, sterlingsilver, Lund 1962, enligt uppgift en gåva från Wiwen Nilsson till GAN (Gösta Adrian-Nilsson).
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Budhistorik
26 000

ditt bud
24 000

ditt bud
22 000

ditt bud
20 000

ditt bud
19 000

ditt bud
18 000

ditt bud
17 000

ditt bud
16 000

ditt bud
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
Aktuellt bud:
26 000 SEK