Blåmelerad botten med polykrom medaljong, hörnornament och ströblommor. Benvit huvudbård med blom- och bladranka.
Ställvis något blekt, smärre abrasher. Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar, lagningar. Sidorna med trampveck och smärre skador.
Jämför Larsson jr, Lennart: Mattor från Kina, Sinkiang och Tibet, Uddevalla 1985, färgplansch sid 134.