Röd botten med stor polykrom medaljong, benvita hörnornament och stiliserande lejon samt polykroma blom-, blad- och palmettrankor. Mörkblå huvudbård med arabesk-, granatäpple-, blom- och palmettranka.
Beskuren och ihopsatt. Ställvis hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar, lagningar, malskador. Långsidorna med trampveck och smärre skador