Nr. | Föremål | Ändringar |
168 | Johann Christopher Treffler, bägare, sk ormskinnsbägare, silver, Nürnberg 1712-1715. | Stadsstämpeln är Nürnberg inte Augsburg. |
192 | Bägare, silver, sannolikt av Lars Petter Hackzell (verksam 1768-1771(1772)), Örebro 1769. | Bägaren är stämplad i Örebro, inte i Arboga. |
296 | ÅKDYNA, rölakan, "Åttabladsstjärnor", ca 46,5 x 104 cm, Skåne omkring 1800. | Utropspris 10.-12.000kr |
297 | ÅKDYNA, rölakan, "Stjärnmönster", ca 43,5-44,5 x 94-95 cm, Skåne omkring 1825, | Utropspris 6.-8.000kr |
309 | DUK OCH SERVETTER, 24 st., linnedamast, duken daterad 1827, ca 560-567 x 207,5 cm, Sverige 1827. | OBS! Duken är ca 560-567 x 207,5 cm, servetterna ca 80,5 x 80,5 cm per styck. |
454 | David Klöcker Ehrenstrahl Hans ateljé, "Konung Karl XI" (1655-1697). | Korrekta mått är: 117 x 100 cm.
(Tidigare felaktigt angivet: 117 x 110 cm). |
494 | Axel Sjöberg, "Ejdersträck". | Fel titel i den tryckta katalogen. Korrekt titel skal vara "Ejdersträck". |
556 | Carl August Ehrensvärd, Dekorativ komposition. | Not examined out of the frame, damages, reapirs, spots. |
597 | Domenico Bossi, ”Lovisa Peterson” född Reimers (1781-1812). | Signerad Bossi. |