Möjligen Luggude härad. Signerad KJD. Polykromt mönster av åttabladsstjärnor och romber. Bred viggmönstrad bård. Med montering 54 x 113 cm.
Något slitage, obetydliga fläckar, lagningar.
Utropspris 10.-12.000kr
Prins Eugens Waldemarsudde: Lilli och Prinsen,
100 år av hemslöjd och textil konst, 2012-06-06 till 2012-09-16.