Färs härad. Polykromt mönster med oktagoner med stjärnor och mellan dem trappstegsformade romber. Med montering 49,5 x 99 cm.
Något slitage och smutsig, smärre fläckar och lagningar, obetydliga malskador och skador.
Utropspris 6.-8.000kr
Jämför Gammal Allmogeslöjd från Malmöhus Län utgifven af Länets Hemslöjdsförening, Häftet 2, Malmö 1916, plansch 106.