148A
1169920

MORTEL, daterad 1581, Nordeuropa, renässans.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

Brons/kopparlegering. Upptill text "WREST GOT ENDE HALT SIN GEBOT 1581" (texten återger på Predikaren 12:13 "Frukta Gud och håll hans bud"). Höjd 11, längd inkl hänklar 15 cm.

Slitage, märken.