Decemberauktionen + Asiatiska 597

710 föremål
2. Carl Malmsten, skrivbord, Swedish Grace, Åtvidabergs Industrier ca 1934.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
5. Carl Malmsten, bord, Åtvidabergs Industrier, ca 1934.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
6. SWEDISH GRACE, golvarmaturer, ett par, 1920-30-tal.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
8. Mats Theselius, fåtölj "El Rey", Källemo efter 1999.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
10. SKÅP. Fredrik I:s tid, Senbarock.
Klubbat pris
175 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
21. SKRIVBORD FRÅN DROTTNINGHOLM, rokoko, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
22. KONSOLBORD, svenskt stockholmsarbete, 1700-talets mitt, rokoko.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
24. KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
27. BORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
28. SYBORD, av Jonas Hultsten, ej signerat, gustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
29. BORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
30. KARMSTOLAR, ett par, Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
31. KARMSTOLAR, ett par, troligen Danmark, 1700-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
38. STOLAR, 12 stycken, gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
39. SPEGEL. Barock, omkring år 1700.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
41. SPEGEL, 1700-talets mitt , troligen Tyskland, Rokoko.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
42. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
43. SPEGEL, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
48. SPEGELLAMPETTER, ett par, rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
52. LJUSKRONA, för sju ljus, sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
53. LJUSKRONA Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
55. KANDELABRAR för fyra ljus, ett par, Frankrike Empire.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
56. KANDELABRAR, för sex ljus, empirestil, cirka 1900.
Klubbat pris
Utropspris
180 000 - 200 000 SEK
58. LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, 1800-talets början.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
59. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
60. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
62. VÄGGPENDYL, av Claes Berg (verksam i Stockholm 1762-1784), Rokoko.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
63. BORDSPENDYL, rokoko, 1700-tal.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
65. BORDSPENDYL. Louis XVI, 1780-talets slut.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
66. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
67. BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
68. BORDSPENDYL, Directoire Frankrike 1790-tal.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
69. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. Pickard a Paris.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
70. BORDSPENDYL, fransk empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
71. BORDSUR, senempire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
72. BORDSPENDYL. Troligen Frankrike, Samson, sent 1800-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
75. MIKROMOSAIK. Antonio de Angelis, Rom 1809.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
76. MIKROMOSAIK. Italien, sannolikt 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
79. Johann Gemeinhart, fat, silver, Nürnberg (verksam 1727-1739).
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
86A. Johann Christoffer von Haven, bägare, silver, Narva (verksam 1729-1759).
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
90. Petter Bernegau, presenterfat, silver, Stockholm 1711, barock.
Klubbat pris
72 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
91. Friedrich Heinrich Klinck, bägare, silver,  Stockholm 1734.
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
92. Jonas Jäderstedt, dryckeskanna, silver, Västerås 1759.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
93. Gustaf Stafhell, fat, silver, Stockholm 1750, rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 55 000 SEK
94. Petter Lund, tekanna, silver, Stockholm 1750, rokoko.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
95. Axel Johan Limnell, kaffekanna, silver, Växjö 1764, rokoko.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
96. Lars Boye, gräddsnäcka, silver, Stockholm 1776, rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK