Nr. | Föremål | Klubbat pris |
208 | Ilja Jefimovitj Repin, Porträtt av Mrs Beatrice Levi. | Återrop |
210 | Robert Henry Roe, "The highland breakfast". | 8 000 SEK |
211 | Joseph Noêl Paton, "Dionysus and sea nymphs". | 30 000 SEK |
212 | PETER GRAHAM, olja på duk, Signerad P. Graham. | Återrop |
213 | Hermann Eschke, Skeppsbrott vid kusten. | 46 000 SEK |
214 | Charles Zacharie Landelle, Ung kvinna i landskap. | 50 000 SEK |
215 | GASTON LA TOUCHE, olja på duk. Signerad a la Touche och daterad 1882. | Återrop |
216 | Josef Pankiewicz, "Ponte Rialto". | 105 000 SEK |
217 | CARL FREDRIK AAGAARD, olja på duk. Signerad C.F. Aagaard. | Återrop |
218 | Johan Nils Asplind Tillskriven, Hamnbild med svenskflaggat fartyg. | 27 000 SEK |
219 | Nils (Niclas) Hagelberg, "Anna Kajsa Viberg" (ca 1780-?). | 10 000 SEK |
220 | Jonas Forsslund, "Sophia Charlotta Reutercrona" (1770-1842). | 26 000 SEK |
222 | Georg Engelhard Schröder Tillskriven, "Konung Fredrik I" (1676-1751). | Återrop |
223 | Johan Pasch Tillskrivna, Motiv med jakthund samt motiv med svan. | 44 000 SEK |
224 | Komposition med urna, fågel och blomstergirland. | 22 000 SEK |
225 | David Klöcker Ehrenstrahl Hans art, "Konung Karl XI till häst". | 110 000 SEK |
226 | Johan Philip Korn, Landskap med figurstaffage. | 25 000 SEK |
227 | Johan Philip Korn Tillskriven, Insjölandskap med figurstaffage. | 8 000 SEK |
228 | Komposition med antika föremål. | 32 000 SEK |
229 | Johan Nils Asplind Tillskriven, Sydländsk hamn med figurstaffage. | 32 000 SEK |
230 | Lorens Pasch d y, "Konung Gustaf II Adolf" (1594-1632). | 40 000 SEK |
231 | Alexander Roslin Hans krets, Herre i justacorp och spetskravatt. | 145 000 SEK |
233 | Alexander Roslin, "Cosme De Beaupoil, markis de S:t Aulaire" (1741-1822). | 220 000 SEK |
234 | Alexander Roslin, "Grevinnan de Bavière-Grosberg". | 1 000 000 SEK |
235 | Pehr Hilleström, ”Ett fruent: läser vid ljus och ett annat står och förmanar henne”. | Återrop |
236 | Louis Masreliez, Komposition med Apollo (Le lever du Soleil). | 30 000 SEK |
237 | Jonas Åkerström, Mytologisk scen. | 20 000 SEK |
238 | Pehr Hilleström, "Karl Gustafs giftermålsavtal med Drottning Kristina". | Återrop |
239 | Pehr Hilleström, "Hönsmatning i landskap". | Återrop |
240 | Carl Fredrik von Breda, "Carl Dreijer" (1770-1802). | 180 000 SEK |
241 | Motiv med falkar och tubkikare. | 28 000 SEK |
242 | Lars Henning Boman, Stilleben med frukter och nötter. | 19 000 SEK |
243 | Henrik Theodor Lundh, Stilleben med fåglar och hare. | 46 000 SEK |
244 | Marcus Larsson, Skogslandskap med fors. | 105 000 SEK |
245 | Johan Gustaf Sandberg, Kristus i Getsemane. | 14 500 SEK |
246 | Johan Gustaf Sandberg, Flicka vid ljussken. | 30 000 SEK |
247 | Marcus Larsson, Hjulångare på stormigt hav. | 80 000 SEK |
248 | Joseph Magnus Stäck, Skogslandskap med vedplockerska. | 32 000 SEK |
249 | Edvard Bergh, Solnedgång över fjärden. | Återrop |
250 | Edvard Bergh, Skogslandskap. | 4 400 SEK |
251 | Carl Johan Fahlcrantz, Stegeborgs ruiner. | Återrop |
252 | Bengt Nordenberg, Kortspelare. | 40 000 SEK |
253 | Ferdinand Fagerlin, Mor och barn. | 16 000 SEK |
254 | Johan Fredrik Höckert, "En scen från Lappmarken". | 20 000 SEK |
255 | Gustaf Wilhelm Palm, Motiv från Norge. | 30 000 SEK |
256 | Gustaf Wilhelm Palm, Vue i trakten af Bie. | 38 000 SEK |
257 | Uno Troili, Pojke med hund, motiv från romerska campagnan. | Återrop |
258 | Per Wickenberg, Landskap med vilande kossor. | 9 000 SEK |
259 | Alexander Lauréus, Rastande sällskap vid lägereld. | 12 000 SEK |
260 | Carl Abraham Rothstén, Vy mot Läckö slott. | 12 000 SEK |
261 | Ambrogio Borgognone, Sankt Sebastian. | 180 000 SEK |
262 | Madonnan med barnet. | 42 000 SEK |
263 | Landskap med figurer. | 26 000 SEK |
264 | Peter Paul Rubens Hans ateljé, Den heliga familjen under äppelträdet. | 600 000 SEK |
266 | FLAMLÄNDSK SKOLA, parketterad pannå, 1500-talets slut. | Återrop |
267 | Manuel Caro, "Vale ò valde Decôra". | 20 000 SEK |
268 | Ciro Ferri Tillskriven, Freden och Justitia. | Återrop |
269 | Pietro da Cortona Efter, Sabinskornas bortrövande. | 40 000 SEK |
270 | Andrea Vaccaro Hans efterföljd, Bebådelsen. | 16 500 SEK |
271 | ITALIENSK KONSTNÄR, olja på duk, 16/1700-tal. | Återrop |
272 | Caritas, Allegori över kärleken. | 19 000 SEK |
273 | Annibale Carracci Hans efterföljd, Den heliga familjen. | 72 000 SEK |
274 | Jan Sanders van Hemessen Hans krets, Caritas, Allegori över kärleken. | 40 000 SEK |
275 | Abraham Storck Hans krets, Marin med holländskt flaggat fartyg. | 42 000 SEK |
276 | William Anderson Tillskriven, Båtar på redden. | 25 000 SEK |
277 | Melchior de Hondecoeter Hans efterföljd, Hök attackerande hönsfamilj. | 70 000 SEK |
279 | Jacob Matthias Weyer, Batalj mellan turkar och kristna. | 95 000 SEK |
280 | ADAM PYNACKER, hans art. olja på uppfodrad duk. | Återrop |
281 | PHILIPS WOUWERMAN , Hans krets. Bär signatur. Olja på pannå. | Återrop |
283 | Jan Frans van Bredael Hans krets, Flodlandskap med figurstaffage. | 30 000 SEK |
285 | Gillis van Tilburg II, Värdshusinteriör med festande sällskap. | Återrop |
286 | Blomsterstilleben. | Återrop |
287 | Stilleben med fåglar och blommor. | 33 000 SEK |
288 | NICOLAES VAN VEERENDAEL, hans efterföljd, olja på pannå. | Återrop |
289 | Maria van Oosterwyck, Stilleben med blommor, insekter och ödla. | 176 000 SEK |
290 | Pieter van Schaeyenborgh, Stilleben med fiskar och skaldjur. | Återrop |
291 | GIUSEPPE RECCO, hans krets, olja på uppfodrad duk. | Återrop |
292 | Gottfried von Wedig Hans art, Stilleben med köttstycke, kanna frukter och grönsaker. | 20 000 SEK |
293 | Adriaen de Gryeff, Stilleben med höna, grönsaker och hund. | 30 000 SEK |
295 | Antonio Canal (Canaletto) Hans krets, Vy över hamnbassängen mot Piazza San Marco. | 160 000 SEK |
296 | Jan Davidsz. de Heem Hans efterföljd, Stilleben med rosor, körsbär, remmare och bägare. | 41 000 SEK |
297 | Pieter Casteels III Hans art, Blomsterstilleben. | Återrop |
298 | Jan Weenix, Räv i hönsgården. | Återrop |
299 | Marco Ricci Tillskriven, Kustlandskap. | Återrop |
300 | ISAAC VAN OSTADE (Hans art). Olja på uppfodrad duk. | Återrop |
301 | Jan Havicksz. Steen Hans krets, Måltidsstycke med musikanter. | 17 000 SEK |
302 | Cornelis Verdonck, Vidsträckt flodlandskap med figurer. | Återrop |
303 | Abrahams offer. | 12 000 SEK |
304 | JOHANN JAKOB II DORNER, olja på pannå, signerad J. Dorner och daterad 1834. | Återrop |
306 | Justus Juncker, Köksbestyr. | Återrop |
307 | FLAMLÄNDSK SKOLA 1700-TAL , Olja på pannå, | Återrop |
308 | JAN JOSEF HOREMANS (FLANDERN). Hans krets. Olja på uppfodrad duk. | Återrop |
309 | Jan Griffier Hans krets, Arkaiserande landskap med figurer. | 36 000 SEK |
310 | Abraham Teniers Hans efterföljd, Kortspelande apor. | 265 000 SEK |
311 | Jacob Adriaensz Bellevois Hans krets, Segelfartyg på redden. | 30 000 SEK |
312 | Lucas de Wael Hans krets, Hamnbild med figurstaffage. | 9 000 SEK |
313 | Herman van Swanefelt Hans krets, Arkaiskt landskap med rastande figur. | Återrop |
314 | Marco Ricci Hans art, Ruinlandskap med figurstaffage. | 20 000 SEK |
315 | Gennaro Mascacotta Greco Hans krets, Italiensk landskap med ruiner. | 21 000 SEK |
316 | Kattorkestern. | 70 000 SEK |