Skogslandskap
Signerad EB och daterad 1853. Duk 25,5 21,5 cm. Samtida förgylld ram.
(Troligtvis), Konstföreningen, Stockholm, "Förteckning av oljemålningar, Aquareller, handteckningar mm af Edward Bergh utställda i Konstföreningens lokal den 29 januari 1881", I, Studier i olja, kat nr 68, 69 eller 70, samtliga "Skogslandskap", motiv från Ronneby och Dalarö.