Stegeborgs ruiner
Signerad C. Fahlcrantz och daterad 1838. Duk 27,5 x 37,5 cm. Samtida förgylld ram.
Inköpt av Konstföreningen, Stockholm, 1838; i utlottning tillfallen Greve Gustaf Trolle-Bonde "den blinde excellensen", Säfstaholms slott, Västra Vingåkers socken, Södermanland.
Länsjägmästare E. Heideman-Gade, Stockholm.
Stockholm, Konstföreningen, 1838, nr. 70.
Stockholm, Konstakademien, 1838, nr. 25.
Stockholm, Konstakademien, "Jubileumsutställningen", 1935, nr. 347.
L. Looström, "Konstsamlingarna på Säfstaholm. Deras historia och beskrifning samt Trolle Bondeska Tafvelgalleriet", 1882, nr 42.
E. Hultmark, "Kungl. Akademiens för de fria konsterna utställningar 1794-1887", 1935, s. 88, under 1840, nr 25.
Stegeborgs fästning, belägen på Vikbolandet, omnämns redan på 1200-talet. Den var en viktig försvarsanläggning för att kontrollera inloppet till Söderköping.
Motivet förekommer även som en kopia i form av en akvarell av Josef Wilhelm Wallander, utförd mellan åren 1847-51 (År 1847 erhöll Wallander av greve Gustaf Trolle-Bonde på Säfstaholms slott, uppdraget att i miniatyr, akvarell och pennteckning avbilda alla slottets tavlor. Fram till 1852 utförde han inte mindre än 198 kopior efter målningar från 1500-talet och framåt).