Solnedgång över fjärden
Signerad E Bergh och daterad 1855. Duk 28,5 x 38,5 cm.
(Möjligtvis) Dr L.A. Åman.
En tavla med liknande motiv och storlek ställdes ut på minnesutställningen i Konstföreningen i Stockholm 1881, nr. 6 "Landskap i solnedgång", 32 x 45 cm, utlånad av Elin Anckarsvärd, f. Nyström. Enligt katalogtexten utförde konstnären en repetition av denna tafla som ägdes av Dr. L. A. Åman.