GASTON LA TOUCHE, olja på duk. Signerad a la Touche och daterad 1882.
Herdinna. 27 x 35,5 cm.
Krackelerad. Slitage.
Sotheby´s, London, maj 1986.
Målningen kommer att inkluderas i catalogue raisonné över Gaston La Touches verk, skriven av Selina Baring MacLennan och Roy Brindley.