Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 565

 
1645 föremål
1057. RING, blå safir, 4.03 ct, och briljantslipade diamanter, tot. ca 2 ct.
1057. RING, blå safir, 4.03 ct, och briljantslipade diamanter, tot. ca 2 ct.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 55 000 SEK
316. Kattorkestern.
316. Kattorkestern.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
20. Anna Palm de Rosa, Utsikt mot kungliga slottet, Stockholm.
20. Anna Palm de Rosa, Utsikt mot kungliga slottet, Stockholm.
Klubbat pris 
64 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
465. STOLAR, sex stycken. Västsvensk rokoko, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
465. STOLAR, sex stycken. Västsvensk rokoko, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
500. LJUSKRONA, för 16 ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
500. LJUSKRONA, för 16 ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris 
82 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1690. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
1690. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
320 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
298. Jan Weenix, Räv i hönsgården.
298. Jan Weenix, Räv i hönsgården.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1077. RING, briljantslipad diamant, ca 1.50 ct.
1077. RING, briljantslipad diamant, ca 1.50 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
55 000 - 60 000 SEK
1044. ARMBAND, 7 gammalslipade diamanter, tot. ca 5 ct.
1044. ARMBAND, 7 gammalslipade diamanter, tot. ca 5 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
55 000 - 60 000 SEK
991. ARMRING, svart emalj och briljantslipade diamanter, tot. ca 6 ct.
991. ARMRING, svart emalj och briljantslipade diamanter, tot. ca 6 ct.
Klubbat pris 
56 000 SEK
Utropspris
55 000 - 60 000 SEK
832. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, vardera 1.10 ct.
832. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, vardera 1.10 ct.
Klubbat pris 
56 000 SEK
Utropspris
55 000 - 60 000 SEK
81. Carl Fredrik Hill, Landskap med vattenfall och blommande fruktträd.
81. Carl Fredrik Hill, Landskap med vattenfall och blommande fruktträd.
Klubbat pris 
220 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1048. HÄNGE, droppslipad diamant, ca 3.01 ct, och briljantslipade diamanter.
1048. HÄNGE, droppslipad diamant, ca 3.01 ct, och briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 65 000 SEK
546. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
546. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
18. ELSA BESKOW, akvarell och tusch, ej sign.
18. ELSA BESKOW, akvarell och tusch, ej sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
19. ELSA BESKOW, akvarell och tusch, ej sign.
19. ELSA BESKOW, akvarell och tusch, ej sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1174. SEMIANTIK SILKE KESHAN s.k. Motachem/FERAGHAN. 194 x 138,5 cm.
1174. SEMIANTIK SILKE KESHAN s.k. Motachem/FERAGHAN. 194 x 138,5 cm.
Klubbat pris 
72 000 SEK
Utropspris
60 000 - 100 000 SEK
214. Charles Zacharie Landelle, Ung kvinna i landskap.
214. Charles Zacharie Landelle, Ung kvinna i landskap.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
207. Thomas Sidney Cooper, "A passing shower - sheep in the meadows".
207. Thomas Sidney Cooper, "A passing shower - sheep in the meadows".
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
55. AUGUST HAGBORG. Olja på duk. Signerad Hagborg.
55. AUGUST HAGBORG. Olja på duk. Signerad Hagborg.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
4. Bruno Liljefors, Höstlandskap med hare.
4. Bruno Liljefors, Höstlandskap med hare.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
24. Alfred Wahlberg, "Åskvädersstämning från fälten vid Auvers".
24. Alfred Wahlberg, "Åskvädersstämning från fälten vid Auvers".
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
754. BÄGARE, av Johan Schenck, Stockholm 1709. Karolinsk.
754. BÄGARE, av Johan Schenck, Stockholm 1709. Karolinsk.
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
83. Helmer Osslund, "Kvikkjokk".
83. Helmer Osslund, "Kvikkjokk".
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
491. APPLIQUER, för två ljus, ett par. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.
491. APPLIQUER, för två ljus, ett par. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.
Klubbat pris 
72 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1159. SEMIANTIK ISFAHAN. 376 x 286 cm.
1159. SEMIANTIK ISFAHAN. 376 x 286 cm.
Klubbat pris 
64 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1177. SEMIANTIK KESHAN, s.k. Dabir. 404 x 311 cm.
1177. SEMIANTIK KESHAN, s.k. Dabir. 404 x 311 cm.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
323. OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, England 1800-tal.
323. OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, England 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
231. Alexander Roslin Hans krets, Herre i justacorp och spetskravatt.
231. Alexander Roslin Hans krets, Herre i justacorp och spetskravatt.
Klubbat pris 
145 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1084. RING, smaragdslipad diamant, ca 2 ct med droppslipade smaragder.
1084. RING, smaragdslipad diamant, ca 2 ct med droppslipade smaragder.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 65 000 SEK
142. Axel Petersson Döderhultarn, "Lektor Victor Hjalmar Beronius".
142. Axel Petersson Döderhultarn, "Lektor Victor Hjalmar Beronius".
Klubbat pris 
165 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
392. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
392. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1580. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1580. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
575. BORDSPLATEAU, Frankrike, 1800-talets början. Empire.
575. BORDSPLATEAU, Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
1112. ARMBANDSUR, Rolex, Submariner, guld, 1991.
1112. ARMBANDSUR, Rolex, Submariner, guld, 1991.
Klubbat pris 
56 000 SEK
Utropspris
60 000 - 65 000 SEK
322. Adrianus Eversen, Stadsbild med figurer.
322. Adrianus Eversen, Stadsbild med figurer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1697. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1697. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1256. TEMPELKLOCKA, järn. Troligen Ming dynastin.
1256. TEMPELKLOCKA, järn. Troligen Ming dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
217. CARL FREDRIK AAGAARD, olja på duk. Signerad C.F. Aagaard.
217. CARL FREDRIK AAGAARD, olja på duk. Signerad C.F. Aagaard.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
855. ARMBAND, gammal- och antikslipade diamanter, tot. ca 16 ct. 1930-tal.
855. ARMBAND, gammal- och antikslipade diamanter, tot. ca 16 ct. 1930-tal.
Klubbat pris 
84 000 SEK
Utropspris
65 000 - 70 000 SEK
968. ARMBAND, 129 briljantslipade diamanter, tot. ca 8 ct. 1970-tal.
968. ARMBAND, 129 briljantslipade diamanter, tot. ca 8 ct. 1970-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
65 000 - 70 000 SEK
216. Josef Pankiewicz, "Ponte Rialto".
216. Josef Pankiewicz, "Ponte Rialto".
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
297. Pieter Casteels III Hans art, Blomsterstilleben.
297. Pieter Casteels III Hans art, Blomsterstilleben.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
70 000 - 75 000 SEK
727. LJUSSTAKAR, 4 st., av John Green & Co., Sheffield 1795.
727. LJUSSTAKAR, 4 st., av John Green & Co., Sheffield 1795.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
937. ARMBAND, gammal- square- och baguetteslipade diamanter, tot. ca 15 ct. 1930-tal.
937. ARMBAND, gammal- square- och baguetteslipade diamanter, tot. ca 15 ct. 1930-tal.
Klubbat pris 
94 000 SEK
Utropspris
75 000 - 80 000 SEK
494. LJUSKRONA, för sex ljus. Gustaviansk stil, 1800/1900-tal.
494. LJUSKRONA, för sex ljus. Gustaviansk stil, 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
440. STENBORD, Skåne, 1800-tal.
440. STENBORD, Skåne, 1800-tal.
Klubbat pris 
76 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
495. LJUSKRONA, för åtta ljus. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
495. LJUSKRONA, för åtta ljus. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
1441. YTTERFODER/BASSÄNG, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1441. YTTERFODER/BASSÄNG, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
76 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
476. SPEGEL. Burchardt Prechts verkstad (verksam Stockholm 1674-1738). Senbarock.
476. SPEGEL. Burchardt Prechts verkstad (verksam Stockholm 1674-1738). Senbarock.
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
353. Johan Tobias Sergel, "Kristoffer Sergell" (1693-1773).
353. Johan Tobias Sergel, "Kristoffer Sergell" (1693-1773).
Klubbat pris 
56 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
1101. ARMBANDSUR, Jaeger-le-Coultre, gran sport, Reverso, guld, automatic, ca 2003.
1101. ARMBANDSUR, Jaeger-le-Coultre, gran sport, Reverso, guld, automatic, ca 2003.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
75 000 - 80 000 SEK
1098. ARMBANDSUR, Chopard, 'Happy Sport', med briljantslipade diamanter.
1098. ARMBANDSUR, Chopard, 'Happy Sport', med briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
75 000 - 80 000 SEK
903. COLLIER, diamantriviéré, briljantslipade diamanter, tot. 15.30 ct.
903. COLLIER, diamantriviéré, briljantslipade diamanter, tot. 15.30 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
75 000 - 80 000 SEK
1107. ARMBANDSUR, Franck Müller, automatisk, 2008.
1107. ARMBANDSUR, Franck Müller, automatisk, 2008.
Klubbat pris 
67 000 SEK
Utropspris
75 000 - 80 000 SEK
154. Carl Milles, "Vingarna".
154. Carl Milles, "Vingarna".
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
239. Pehr Hilleström, "Hönsmatning i landskap".
239. Pehr Hilleström, "Hönsmatning i landskap".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
3. Bruno Liljefors, Räv i höstlandskap.
3. Bruno Liljefors, Räv i höstlandskap.
Klubbat pris 
108 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
67. Oscar Törnå, Från Medevi.
67. Oscar Törnå, Från Medevi.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
149. Axel Petersson Döderhultarn, "Hos fotografen" (4).
149. Axel Petersson Döderhultarn, "Hos fotografen" (4).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 660

200. Alice Lund, matta, rölakan, ca 307 x 250 cm, Alice Lund textilier, signerad AL.
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
105 000
 
SEK
ditt bud
100 000
 
SEK
ditt bud
95 000
 
SEK
ditt bud
90 000
 
SEK
ditt bud
85 000
 
SEK
ditt bud
80 000
 
SEK
ditt bud
75 000
 
SEK
ditt bud
70 000
 
SEK
ditt bud
65 000
 
SEK
ditt bud
60 000
 
SEK
ditt bud
55 000
 
SEK
ditt bud
50 000
 
SEK
ditt bud
48 000
 
SEK
ditt bud
46 000
 
SEK
ditt bud
44 000
 
SEK
ditt bud
42 000
 
SEK
ditt bud
40 000
 
SEK
ditt bud
38 000
 
SEK
ditt bud
36 000
 
SEK
ditt bud
34 000
 
SEK
ditt bud
32 000
 
SEK
ditt bud
30 000
 
SEK
ditt bud
28 000
 
SEK
ditt bud
Fair warning
26 000
 
SEK
ditt bud
24 000
 
SEK
ditt bud
22 000
 
SEK
ditt bud
20 000
 
SEK
ditt bud
19 000
 
SEK
ditt bud
18 000
 
SEK
ditt bud
17 000
 
SEK
ditt bud
16 000
 
SEK
ditt bud
15 000
 
SEK
ditt bud
14 000
 
SEK
ditt bud
13 000
 
SEK
ditt bud
Aktuellt bud:
105 000 SEK