Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 565

 
1645 föremål
1076. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct.
1076. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
150. Carl Milles, Sittande dam.
150. Carl Milles, Sittande dam.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1394. STÄLL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1394. STÄLL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1528. VAS, porslin. Kina, troligen Republik med Qianlongs sigillmärke.
1528. VAS, porslin. Kina, troligen Republik med Qianlongs sigillmärke.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1256. TEMPELKLOCKA, järn. Troligen Ming dynastin.
1256. TEMPELKLOCKA, järn. Troligen Ming dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5. Bruno Liljefors, Skogslandskap med räv och jakthundar.
5. Bruno Liljefors, Skogslandskap med räv och jakthundar.
Klubbat pris 
84 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
202. Sophie Anderson, Rosa morgon.
202. Sophie Anderson, Rosa morgon.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1488. FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1488. FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
281. PHILIPS WOUWERMAN ,  Hans krets. Bär signatur. Olja på pannå.
281. PHILIPS WOUWERMAN , Hans krets. Bär signatur. Olja på pannå.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1078. RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.78 ct.
1078. RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.78 ct.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1417. TERRINER med LOCK, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1417. TERRINER med LOCK, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
907. ÖRHÄNGEN, vardera prinsesslipad diamant, tot. 2.09 ct.
907. ÖRHÄNGEN, vardera prinsesslipad diamant, tot. 2.09 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
553. MINIATYRBORDSUR. Frankrike, 1700-talets sista fjärdel. Louis XVI.
553. MINIATYRBORDSUR. Frankrike, 1700-talets sista fjärdel. Louis XVI.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
920. RING, briljantslipad diamant, 6 ct.
920. RING, briljantslipad diamant, 6 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
250 000 - 275 000 SEK
997. RING, briljantslipad diamant, 5.55 ct.
997. RING, briljantslipad diamant, 5.55 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
300 000 - 325 000 SEK
1527. SKÅLAR, ett par, porslin. Tidigt 1900-tal.
1527. SKÅLAR, ett par, porslin. Tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
97. Ivan Aguéli, "Spanskt landskap".
97. Ivan Aguéli, "Spanskt landskap".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
200 000 - 225 000 SEK
1319. SKULPTUR, elfenben. Qing dynastin, 1800-tal.
1319. SKULPTUR, elfenben. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1073. RING, briljantslipad diamant, 0.96 ct.
1073. RING, briljantslipad diamant, 0.96 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
952. RING, rökfärgad topas 28,52 ct med briljantslipade diamanter, tot. 0.88 ct.
952. RING, rökfärgad topas 28,52 ct med briljantslipade diamanter, tot. 0.88 ct.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
839. ARMBAND, rundslipade rubiner och briljantslipade diamanter, tot. ca 2.40 ct.
839. ARMBAND, rundslipade rubiner och briljantslipade diamanter, tot. ca 2.40 ct.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
285. Gillis van Tilburg II, Värdshusinteriör med festande sällskap.
285. Gillis van Tilburg II, Värdshusinteriör med festande sällskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
832. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, vardera 1.10 ct.
832. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, vardera 1.10 ct.
Klubbat pris 
56 000 SEK
Utropspris
55 000 - 60 000 SEK
290. Pieter van Schaeyenborgh, Stilleben med fiskar och skaldjur.
290. Pieter van Schaeyenborgh, Stilleben med fiskar och skaldjur.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
73. Nils Kreuger, "Kruthuset" (Borgholm).
73. Nils Kreuger, "Kruthuset" (Borgholm).
Klubbat pris 
180 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
446. KARMSTOL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
446. KARMSTOL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
712. KAFFEKANNA, av Adolf Zethelius, Stockholm 1814. Empire.
712. KAFFEKANNA, av Adolf Zethelius, Stockholm 1814. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
190. Michael Ancher, På kommandobryggan.
190. Michael Ancher, På kommandobryggan.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
326. Antonis van Dyck Hans efterföljd, Karl I av England till häst.
326. Antonis van Dyck Hans efterföljd, Karl I av England till häst.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
185. CARL THOMSEN, olja på duk. Signerad C. Th. och daterad -88.
185. CARL THOMSEN, olja på duk. Signerad C. Th. och daterad -88.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
1049. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 14.66 ct.
1049. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 14.66 ct.
Klubbat pris 
180 000 SEK
Utropspris
180 000 - 185 000 SEK
301. Jan Havicksz. Steen Hans krets, Måltidsstycke med musikanter.
301. Jan Havicksz. Steen Hans krets, Måltidsstycke med musikanter.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1085. HÄNGE, droppslipad smaragd, ca 1.70 ct.
1085. HÄNGE, droppslipad smaragd, ca 1.70 ct.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
217. CARL FREDRIK AAGAARD, olja på duk. Signerad C.F. Aagaard.
217. CARL FREDRIK AAGAARD, olja på duk. Signerad C.F. Aagaard.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
318. KAREL SKRETA, hans krets, olja på duk, ej signerad.
318. KAREL SKRETA, hans krets, olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
951. ÖRHÄNGEN, fasettslipade citriner med briljantslipade diamanter, tot. 0.94 ct.
951. ÖRHÄNGEN, fasettslipade citriner med briljantslipade diamanter, tot. 0.94 ct.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1552. PENSELSTÄLL, porslin. Transition, 1600-tal.
1552. PENSELSTÄLL, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1292. ASK med LOCK samt CABARET, lack. Sen Qing dynastin.
1292. ASK med LOCK samt CABARET, lack. Sen Qing dynastin.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
658. FAT, fajans. Rörstrand daterad 19/1 (17)71.
658. FAT, fajans. Rörstrand daterad 19/1 (17)71.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1475. SERVIS, 58 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1475. SERVIS, 58 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1586. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1586. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
666. POTPURRIURNA med LOCK, porslin. Troligen Meissen Marcolini, ca 1800.
666. POTPURRIURNA med LOCK, porslin. Troligen Meissen Marcolini, ca 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1219. FIGURIN, lergods. Norra Wei (386-535).
1219. FIGURIN, lergods. Norra Wei (386-535).
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
490. SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par. Italien 1700/1800-tal.
490. SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par. Italien 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1467. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1467. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
759. BÄGARE, av Anders Lundman, Stockholm 1746.
759. BÄGARE, av Anders Lundman, Stockholm 1746.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
270. Andrea Vaccaro Hans efterföljd, Bebådelsen.
270. Andrea Vaccaro Hans efterföljd, Bebådelsen.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
280. ADAM PYNACKER, hans art. olja på uppfodrad duk.
280. ADAM PYNACKER, hans art. olja på uppfodrad duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
208. Ilja Jefimovitj Repin, Porträtt av Mrs Beatrice Levi.
208. Ilja Jefimovitj Repin, Porträtt av Mrs Beatrice Levi.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 000 - 7 000 000 SEK
1269. FIGURIN, förgylld brons. Sinotibetansk, 1800-tal.
1269. FIGURIN, förgylld brons. Sinotibetansk, 1800-tal.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1473. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1473. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1476. SERVIS, 49 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1476. SERVIS, 49 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1479. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1479. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1477. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1477. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
483. SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete 1780.
483. SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete 1780.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
937. ARMBAND, gammal- square- och baguetteslipade diamanter, tot. ca 15 ct. 1930-tal.
937. ARMBAND, gammal- square- och baguetteslipade diamanter, tot. ca 15 ct. 1930-tal.
Klubbat pris 
94 000 SEK
Utropspris
75 000 - 80 000 SEK
866. RING, briljantslipad diamant, (äldre slipning) 2.83 ct.
866. RING, briljantslipad diamant, (äldre slipning) 2.83 ct.
Klubbat pris 
142 000 SEK
Utropspris
125 000 - 130 000 SEK
1497. ASIETTER, 17 stycken, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
1497. ASIETTER, 17 stycken, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
655. FAT, två stycken, fajans. Delft, 1700-tal.
655. FAT, två stycken, fajans. Delft, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1443. TEKRUKOR, åtta stycken, porslin. Qing dynastin omkring 1800.
1443. TEKRUKOR, åtta stycken, porslin. Qing dynastin omkring 1800.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1567. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1567. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1470. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1470. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1496. SKÅLFAT, åtta stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
1496. SKÅLFAT, åtta stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1241. KENDI, keramik. Ming Dynastin.
1241. KENDI, keramik. Ming Dynastin.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
307. FLAMLÄNDSK SKOLA 1700-TAL , Olja på pannå,
307. FLAMLÄNDSK SKOLA 1700-TAL , Olja på pannå,
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1230. VAS med LOCK, lergods. Yuan dynastin (1271-1368).
1230. VAS med LOCK, lergods. Yuan dynastin (1271-1368).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1226. SKÅL, keramik. Song/Yuan dynastin.
1226. SKÅL, keramik. Song/Yuan dynastin.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1275. RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin med inskription och Xuandes märke.
1275. RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin med inskription och Xuandes märke.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1224. KANNA, keramik. Troligen Tang dynastin.
1224. KANNA, keramik. Troligen Tang dynastin.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1223. KANNA med LOCK, keramik. Tang dynastin (618-907).
1223. KANNA med LOCK, keramik. Tang dynastin (618-907).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK