IKON, tempera och guld på trä, Ural, Ryssland, 1800-talets mitt.
Madonnan och barnet, Kazan-madonnan, "Kazanskaya". A tergo text " Denna ikon kommer från munken Anatoli från staden Tjeljabinsk och är välsignad den 14 juni 1905" (Chelyabinsk, Ural). 92 x 65.
Färgbortfall. Repor. Skada.
×
Logga in
Kunde inte logga in