Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 565

 
1645 föremål
1336. VAS med LOCK, vit sten. Akaiserande.
1336. VAS med LOCK, vit sten. Akaiserande.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1166. SEMIANTIK ISFAHAN FIGURAL. 214 x 127,5 cm.
1166. SEMIANTIK ISFAHAN FIGURAL. 214 x 127,5 cm.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
1116. FICKUR. Buckingham, London, tidigt 1700-tal.
1116. FICKUR. Buckingham, London, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
507. BORDSLYSTRAR, för två ljus, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
507. BORDSLYSTRAR, för två ljus, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
556. BORDSUR. Frankrike, 1800-talets andra hälft.
556. BORDSUR. Frankrike, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1335. BÄLTESSPÄNNEN, två stycken, nefrit. Qing dynastin.
1335. BÄLTESSPÄNNEN, två stycken, nefrit. Qing dynastin.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1468. TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1468. TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
317. Jacob Jordaens Hans krets, Baccanal.
317. Jacob Jordaens Hans krets, Baccanal.
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
771. SKED med kulknopp, av Hans Persson Bergman (verksam i Vimmerby 1662-1700).
771. SKED med kulknopp, av Hans Persson Bergman (verksam i Vimmerby 1662-1700).
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
767. RESEBESTICK, 3 delar, ostämplade, Tyskland 1600-tal.
767. RESEBESTICK, 3 delar, ostämplade, Tyskland 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1287. BRICKA, emalj på koppar. Qing dynastin, 1700-tal.
1287. BRICKA, emalj på koppar. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
94 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
115. Emma Toll, Blomsterstilleben med violer.
115. Emma Toll, Blomsterstilleben med violer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1272. BUDDHA, brons. Sen Qing dynasti.
1272. BUDDHA, brons. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1588. BIDÉ, kompaniporslin. Qianlong, Kina 1700-tal.
1588. BIDÉ, kompaniporslin. Qianlong, Kina 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1582. URNA, porslin. Qing dynastin med Xuandes sex karaktärers märke.
1582. URNA, porslin. Qing dynastin med Xuandes sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
255 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
632. FLASKA, glas. Möjligen Skånska Glasbruket. 1700-talets andra hälft.
632. FLASKA, glas. Möjligen Skånska Glasbruket. 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
668. SERVIS, 54 delar, porslin. 1700-talets slut.
668. SERVIS, 54 delar, porslin. 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
410. BYRÅ. Danmark, 1700-talets slut.
410. BYRÅ. Danmark, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
441. TRÅGSOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
441. TRÅGSOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
468. STOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Gustavianska.
468. STOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Gustavianska.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1589. ALADÅBFORM, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1589. ALADÅBFORM, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
498. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.
498. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
569. BREVPRESS. Älvdalen 1800-talets första hälft.
569. BREVPRESS. Älvdalen 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
2 700 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
565. LJUSSTAKAR, två snarlika. Sengustavianska, omkring år 1800.
565. LJUSSTAKAR, två snarlika. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
503. AMPEL, för åtta ljus. Empire, 1800-talets början.
503. AMPEL, för åtta ljus. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
568. SMÖRASK MED LOCK, Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
568. SMÖRASK MED LOCK, Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
352. Johan Tobias Sergel, "Drottning Hedvig Elisabeth Charlotta" (1759-1818).
352. Johan Tobias Sergel, "Drottning Hedvig Elisabeth Charlotta" (1759-1818).
Klubbat pris 
150 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
116. Alfred Wahlberg, Skogslandskap med grind.
116. Alfred Wahlberg, Skogslandskap med grind.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
439. BORDSSKIVA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan.
439. BORDSSKIVA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
394. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
394. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
561. URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
561. URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1415. HANDFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1415. HANDFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1587. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1587. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1583. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal med sigillmärke.
1583. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal med sigillmärke.
Klubbat pris 
6 700 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
262. Madonnan med barnet.
262. Madonnan med barnet.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
47. Nils Kreuger, " 'Hästar i det fria' (Öland)".
47. Nils Kreuger, " 'Hästar i det fria' (Öland)".
Klubbat pris 
750 000 SEK
Utropspris
500 000 - 700 000 SEK
106. Per Ekström, Solnedgång över Öland.
106. Per Ekström, Solnedgång över Öland.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
27. Gottfrid Kallstenius, "Bondgård i Bretagne".
27. Gottfrid Kallstenius, "Bondgård i Bretagne".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
122. Johan Krouthén, Landskap med blommande fruktträd.
122. Johan Krouthén, Landskap med blommande fruktträd.
Klubbat pris 
47 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
661. KANINVAS, fajans. Marieberg, 1700-talets andra hälft.
661. KANINVAS, fajans. Marieberg, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
188. Peder Severin Kröyer, Vid havet.
188. Peder Severin Kröyer, Vid havet.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
673. SOPPTALLRIKAR, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.
673. SOPPTALLRIKAR, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
688. DYCKESKANNA, av Paul Solanier, Augsburg 1689.
688. DYCKESKANNA, av Paul Solanier, Augsburg 1689.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
126. Anders Zorn, "Kusinerna".
126. Anders Zorn, "Kusinerna".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
90 000 - 100 000 SEK
140. Helene Schjerfbeck, "Konvalescenten".
140. Helene Schjerfbeck, "Konvalescenten".
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
139. Helene Schjerfbeck, "Bilderboken".
139. Helene Schjerfbeck, "Bilderboken".
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
59. Olle Hjortzberg, Stilleben med rosor och brudslöja.
59. Olle Hjortzberg, Stilleben med rosor och brudslöja.
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
138. Helene Schjerfbeck, "Sidenskon".
138. Helene Schjerfbeck, "Sidenskon".
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
68. Arvid Mauritz Lindström, Insjölandskap i höstskrud.
68. Arvid Mauritz Lindström, Insjölandskap i höstskrud.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
803. TESKEDAR, 12 st, icke identifierad mästare, Moskva 1800-talets slut.
803. TESKEDAR, 12 st, icke identifierad mästare, Moskva 1800-talets slut.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
757. BÄGARE, av Cornelius Zitski, Stockholm 1732.
757. BÄGARE, av Cornelius Zitski, Stockholm 1732.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
480. SPEGEL, av Johan Åkerblad  (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
480. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
443. SOFFA. Gustaviansk, 1700-talets slut.
443. SOFFA. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
54 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1452. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1452. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1209. SEMIANTIK TÄBRIS. 407,5 x 309 cm.
1209. SEMIANTIK TÄBRIS. 407,5 x 309 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1458. SÅSSNIPA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1458. SÅSSNIPA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
180. Artur Hoffmann, Samepojke ridande på ren.
180. Artur Hoffmann, Samepojke ridande på ren.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1389. FAT, porslin. Ming dynastin med Zhengdes märke och period (1506-21).
1389. FAT, porslin. Ming dynastin med Zhengdes märke och period (1506-21).
Klubbat pris 
155 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
942. RING, gammalslipad diamant, ca 1.75 ct.
942. RING, gammalslipad diamant, ca 1.75 ct.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
1273. SKULPTUR, trä. Qing dynastin, omkring år 1800.
1273. SKULPTUR, trä. Qing dynastin, omkring år 1800.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1248. NARCISSKÅL, keramik. Qing dynastin.
1248. NARCISSKÅL, keramik. Qing dynastin.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1387. FAT, porslin. Ming dynastin, med Xuandes märke och period (1425-1435).
1387. FAT, porslin. Ming dynastin, med Xuandes märke och period (1425-1435).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
160 000 - 200 000 SEK
351. Erik Dahlbergh, "Bråvalla hed" (Förlaga till "Suecia Antiqua").
351. Erik Dahlbergh, "Bråvalla hed" (Förlaga till "Suecia Antiqua").
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
555. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets andra hälft. Louis XVI-stil.
555. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets andra hälft. Louis XVI-stil.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
283. Jan Frans van Bredael Hans krets, Flodlandskap med figurstaffage.
283. Jan Frans van Bredael Hans krets, Flodlandskap med figurstaffage.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1328. PENSELBAD, nefrit. Qing dynastin, 1900-talets början.
1328. PENSELBAD, nefrit. Qing dynastin, 1900-talets början.
Klubbat pris 
195 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1391. SKÅL, porslin. Ming dynastin, med Jiajings märke och period (1522-66).
1391. SKÅL, porslin. Ming dynastin, med Jiajings märke och period (1522-66).
Klubbat pris 
250 000 SEK
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
114. ALLAN ÖSTERLIND, olja på duk, sign och dat 1901.
114. ALLAN ÖSTERLIND, olja på duk, sign och dat 1901.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1605. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin med Wanlis sex karaktärers märke.
1605. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin med Wanlis sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
438. MATBORD. England, 1800-tal.
438. MATBORD. England, 1800-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
191. Frits Thaulow, "Clair de lune" eller "Måneskinn".
191. Frits Thaulow, "Clair de lune" eller "Måneskinn".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
63. OLOF HERMELIN, olja på duk, sign och dat 27/4 1904.
63. OLOF HERMELIN, olja på duk, sign och dat 27/4 1904.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1540. URNA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1540. URNA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

648. Lotte Laserstein, Landskap med stad i bakgrund.
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
Budhistorik
18 000
 
SEK
ditt bud
17 000
 
SEK
ditt bud
16 000
 
SEK
ditt bud
15 000
 
SEK
ditt bud
14 000
 
SEK
ditt bud
13 000
 
SEK
ditt bud
12 000
 
SEK
ditt bud
11 000
 
SEK
ditt bud
10 000
 
SEK
ditt bud
Aktuellt bud:
18 000 SEK