Röd botten med polykroma blommande träd och fåglar. Bred mörkblå huvudbård med stor palmett- och blomranka samt fåglar. Korkull.
Smärre fläckar, obetydliga lagningar, obetydligt hål. Baksidan med obetydliga malskador, långsidorna med smärre trampveck.