Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 565

 
1645 föremål
1102. TUDOR, 'Iconaut', automatisk, kronograf, stål, ca 2007.
1102. TUDOR, 'Iconaut', automatisk, kronograf, stål, ca 2007.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1083. COLLIER, briljant- och bagetteslipade diamanter, tot. ca 2.75 ct.
1083. COLLIER, briljant- och bagetteslipade diamanter, tot. ca 2.75 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
319. Angelica Kauffman Hennes krets, Angelica och Bedoro.
319. Angelica Kauffman Hennes krets, Angelica och Bedoro.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1113. ARMBANDSUR, Rolex, guld, 1960-tal.
1113. ARMBANDSUR, Rolex, guld, 1960-tal.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
858. ÖRHÄNGEN, odlade Tahitipärlor, 14,8 mm, med rökkvarts och vita safirer.
858. ÖRHÄNGEN, odlade Tahitipärlor, 14,8 mm, med rökkvarts och vita safirer.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1082. RING, dubbla rader briljantslipade diamanter, tot. 2.37 ct.
1082. RING, dubbla rader briljantslipade diamanter, tot. 2.37 ct.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
930. RING, akvamarin med två trapezslipade diamanter, tot. ca 0.40 ct.
930. RING, akvamarin med två trapezslipade diamanter, tot. ca 0.40 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
422. KONSOLBORD. Sengustavianskt, tidigt 1800-tal.
422. KONSOLBORD. Sengustavianskt, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris 
19 500 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
423. KONSOLBORD. Sengustavianskt, tidigt 1800-tal.
423. KONSOLBORD. Sengustavianskt, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
707. KAFFEKANNA, av Johan Stras, Stockholm 1781. Gustaviansk.
707. KAFFEKANNA, av Johan Stras, Stockholm 1781. Gustaviansk.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1186. ANTIK KINA. 290,5 x 245,5 cm.
1186. ANTIK KINA. 290,5 x 245,5 cm.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
475. TABURETTER, fyra stycken. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
475. TABURETTER, fyra stycken. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1109. ARMBANDSUR, Hublot, MDM, automatisk, 2002.
1109. ARMBANDSUR, Hublot, MDM, automatisk, 2002.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1078. RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.78 ct.
1078. RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.78 ct.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
951. ÖRHÄNGEN, fasettslipade citriner med briljantslipade diamanter, tot. 0.94 ct.
951. ÖRHÄNGEN, fasettslipade citriner med briljantslipade diamanter, tot. 0.94 ct.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
436. VINKYLARE. England, 1700-talets slut.
436. VINKYLARE. England, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
838. ÖRHÄNGEN, ametister och briljantslipade diamanter, tot. 1.44 ct.
838. ÖRHÄNGEN, ametister och briljantslipade diamanter, tot. 1.44 ct.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
885. RING, citrin med briljantslipade diamanter, tot. 1.09 ct.
885. RING, citrin med briljantslipade diamanter, tot. 1.09 ct.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1027. RING, tre smaragder med briljantslipade diamanter, tot. ca 1.10 ct.
1027. RING, tre smaragder med briljantslipade diamanter, tot. ca 1.10 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1007. RING, smaragd med briljant- och åttkantslipade diamanter, tot. ca 1 ct..
1007. RING, smaragd med briljant- och åttkantslipade diamanter, tot. ca 1 ct..
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
881. ÖRHÄNGEN, safirer 3.54 ct, och briljantslipade diamanter, tot. 0.57 ct.
881. ÖRHÄNGEN, safirer 3.54 ct, och briljantslipade diamanter, tot. 0.57 ct.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
938. ÖRHÄNGEN, odlade South sea pärlor, 14,5 mm, blå topas med vita safirer.
938. ÖRHÄNGEN, odlade South sea pärlor, 14,5 mm, blå topas med vita safirer.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1485. FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35). Circa 1730.
1485. FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35). Circa 1730.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1394. STÄLL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1394. STÄLL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
553. MINIATYRBORDSUR. Frankrike, 1700-talets sista fjärdel. Louis XVI.
553. MINIATYRBORDSUR. Frankrike, 1700-talets sista fjärdel. Louis XVI.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1319. SKULPTUR, elfenben. Qing dynastin, 1800-tal.
1319. SKULPTUR, elfenben. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1292. ASK med LOCK samt CABARET, lack. Sen Qing dynastin.
1292. ASK med LOCK samt CABARET, lack. Sen Qing dynastin.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
270. Andrea Vaccaro Hans efterföljd, Bebådelsen.
270. Andrea Vaccaro Hans efterföljd, Bebådelsen.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1567. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1567. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
307. FLAMLÄNDSK SKOLA 1700-TAL , Olja på pannå,
307. FLAMLÄNDSK SKOLA 1700-TAL , Olja på pannå,
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
80. Carl Fredrik Hill, Tempelportal med tjurar.
80. Carl Fredrik Hill, Tempelportal med tjurar.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
120. Carl Fredrik Hill, Antikiserande figurkomposition.
120. Carl Fredrik Hill, Antikiserande figurkomposition.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
143. Axel Petersson Döderhultarn, Stående dragspelare.
143. Axel Petersson Döderhultarn, Stående dragspelare.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1434. URNA med LOCK, porslin. Qing dynasty, Qianlong (1736-95).
1434. URNA med LOCK, porslin. Qing dynasty, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1603. VAS, porslin. Qing dynastin.
1603. VAS, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1447. LJUSHÅLLARE, två snarlika, porslin. Qing dynastin.
1447. LJUSHÅLLARE, två snarlika, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
144. Axel Petersson Döderhultarn, "Fingerkrok".
144. Axel Petersson Döderhultarn, "Fingerkrok".
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1012. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 2 ct.
1012. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 2 ct.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
871. ARMRING, gammalslipade diamanter, tot. ca 3.20 ct.
871. ARMRING, gammalslipade diamanter, tot. ca 3.20 ct.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
936. ÖRHÄNGEN, 48 briljantslipade diamanter, tot. 2.40 ct.
936. ÖRHÄNGEN, 48 briljantslipade diamanter, tot. 2.40 ct.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1506. SKÅL med LOCK, porslin. Sen Qing dynasti.
1506. SKÅL med LOCK, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
919. HÄNGE, 100 briljantslipade diamanter, tot.  2.07 ct, i form av hjärta.
919. HÄNGE, 100 briljantslipade diamanter, tot. 2.07 ct, i form av hjärta.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
714. SOCKERSKÅLAR, ett par, av Olof Hellbom, Stockholm 1816. Empire.
714. SOCKERSKÅLAR, ett par, av Olof Hellbom, Stockholm 1816. Empire.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
155. Carl Milles, "Europa och tjuren".
155. Carl Milles, "Europa och tjuren".
Klubbat pris 
56 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1492. VAS, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
1492. VAS, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
359. Domenico Bossi, Herre i uniform.
359. Domenico Bossi, Herre i uniform.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
767. RESEBESTICK, 3 delar, ostämplade, Tyskland 1600-tal.
767. RESEBESTICK, 3 delar, ostämplade, Tyskland 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
565. LJUSSTAKAR, två snarlika. Sengustavianska, omkring år 1800.
565. LJUSSTAKAR, två snarlika. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
503. AMPEL, för åtta ljus. Empire, 1800-talets början.
503. AMPEL, för åtta ljus. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
116. Alfred Wahlberg, Skogslandskap med grind.
116. Alfred Wahlberg, Skogslandskap med grind.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
757. BÄGARE, av Cornelius Zitski, Stockholm 1732.
757. BÄGARE, av Cornelius Zitski, Stockholm 1732.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
114. ALLAN ÖSTERLIND, olja på duk, sign och dat 1901.
114. ALLAN ÖSTERLIND, olja på duk, sign och dat 1901.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1605. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin med Wanlis sex karaktärers märke.
1605. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin med Wanlis sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1430. SERVIS, 22 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1430. SERVIS, 22 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1041. ÖRHÄNGEN, 134 briljantslipade diamanter, tot. 2.16 ct.
1041. ÖRHÄNGEN, 134 briljantslipade diamanter, tot. 2.16 ct.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
111. Oscar Törnå, "Landskap med kor, Grez".
111. Oscar Törnå, "Landskap med kor, Grez".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
486. SPEGEL. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
486. SPEGEL. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
251. Carl Johan Fahlcrantz, Stegeborgs ruiner.
251. Carl Johan Fahlcrantz, Stegeborgs ruiner.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
246. Johan Gustaf Sandberg, Flicka vid ljussken.
246. Johan Gustaf Sandberg, Flicka vid ljussken.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
118. August Malmström, "Grönska vid en gärdesgård".
118. August Malmström, "Grönska vid en gärdesgård".
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
256. Gustaf Wilhelm Palm, Vue i trakten af Bie.
256. Gustaf Wilhelm Palm, Vue i trakten af Bie.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1279. HÅRPRYDNADER, sex delar, metall och fjädrar från Kungsfiskare. Qing dynastin.
1279. HÅRPRYDNADER, sex delar, metall och fjädrar från Kungsfiskare. Qing dynastin.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
523. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
523. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
512. KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Empire.
512. KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Empire.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
90. Julia Beck, Skogsparti med gärdesgård.
90. Julia Beck, Skogsparti med gärdesgård.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
113. Ida von Schulzenheim, Braque du Bourbonnais et Lèvier Anglais.
113. Ida von Schulzenheim, Braque du Bourbonnais et Lèvier Anglais.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
110. Oscar Törnå, Höstlandskap från Tyskland.
110. Oscar Törnå, Höstlandskap från Tyskland.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
630. POKAL, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-tal.
630. POKAL, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
654. VINKYLARE, fajans. Tyskland, 1700-talets första hälft.
654. VINKYLARE, fajans. Tyskland, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
356. "Vedute di Napoli".
356. "Vedute di Napoli".
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1536. FLASKA, porslin. Ming dynastin, Chenghua (1465-87).
1536. FLASKA, porslin. Ming dynastin, Chenghua (1465-87).
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
148. Axel Petersson Döderhultarn, Brudpar.
148. Axel Petersson Döderhultarn, Brudpar.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
729. LJUSSTAKAR, två par, av Anders Lundqvist, Stockholm 1834 resp 1836.
729. LJUSSTAKAR, två par, av Anders Lundqvist, Stockholm 1834 resp 1836.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
581. ELDHUNDAR, ett par. Louis XVI-stil, 1800-tal.
581. ELDHUNDAR, ett par. Louis XVI-stil, 1800-tal.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1641. VAS, keramik. Yuan dynastin (1271-1368).
1641. VAS, keramik. Yuan dynastin (1271-1368).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1689. VAS, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.
1689. VAS, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1647. FIGURIN, keramik. Sex dynastierna (222-589).
1647. FIGURIN, keramik. Sex dynastierna (222-589).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
25. AXEL LINDMAN, olja på pannå, sign daterad Capri 1892.
25. AXEL LINDMAN, olja på pannå, sign daterad Capri 1892.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1162. SEMIANTIK ISFAHAN. 319 x 227,5 cm.
1162. SEMIANTIK ISFAHAN. 319 x 227,5 cm.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 16 000 SEK