Nr. | Föremål | Klubbat pris |
407 | Bengt Lindström, Portfölj med 16 litografier. | 6 500 SEK |
408 | Arie van Hattem, Husarer. | Återrop |
409 | SMÖRASK MED LOCK OCH FAT, kolmårdsmarmor. | 2 600 SEK |
410 | TAZZOR, ett par. Möjligen Sverige, 1700/1800-tal. | 10 000 SEK |
411 | SKÅL med LOCK, porslin. Sen Qing dynasti. | 7 000 SEK |
412 | LAMPETTER, ett par, Sverige, 1700-tal. | 5 700 SEK |
413 | Mosse Stoopendaal, Talgoxe på gren. | 7 000 SEK |
414 | Anders Zorn, Dunkelt hörn. | 12 500 SEK |
415 | DOCKSERVISDELAR, 8 st. Porslin. England, 1800-tal. | Återrop |
416 | VAS, keramik. Yuan dynastin. | 4 000 SEK |
417 | Konrad Simonsson, Stora Sjötullen Djurgården, Stockholm. | 7 500 SEK |
418 | Inge Schiöler, Orange blommor. | Återrop |
419 | TERRINFAT, kompaniporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 2 000 SEK |
420 | FAT, tenn. 1600-tal. | 8 000 SEK |
421 | TALLRIKAR, 3 st (2+1), porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95). | 3 800 SEK |
422 | Louis Julius Asher Efter, Flicka vid piano. | 1 000 SEK |
423 | Jenny Nyström, Påskkärring med katt. | 15 000 SEK |
424 | EMMA EKWALL. Pastell, oval. | Återrop |
425 | Rembrandt Harmensz van Rijn, The raisinig of Lazarus: Large plate. | Återrop |
426 | OTTO HESSELBOM, olja på duk, signerad. | Återrop |
427 | Olof Ågren, Tobacco bar. | Återrop |
428 | SPEGEL, senbarockstil, 1800/1900-tal. | 6 500 SEK |
429 | KAROTTER, ett par, Qing dynastin, Jiaqing (1796-1822). | 1 400 SEK |
430 | ULLA & GUSTAV KRAITZ Skålfat, Fogdarp, Förslövsholm 1994. | 3 800 SEK |
431 | SPEGEL, Sverige/Finland, 1930-40-tal. | Återrop |
432 | ARMBAND, sju briljantslipade diamanter, tot. 1.42 ct. | 10 000 SEK |
433 | TALLRIKAR, 9 (4+3+1+1) st, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal. | 4 000 SEK |
434 | MATTA. Semiantik Kaukas. 150,5 x 87,5 cm. | 3 000 SEK |
435 | JOSEF FRANK
Soffbord, "Diplomat", Firma Svenskt Tenn, modell 2073. | 15 000 SEK |
436 | LJUSKRONA, för sju ljus. Gustaviansk stil, 1900-tal. | 17 000 SEK |
437 | FAT, keramik. Yuan/Ming dynastin. | 4 200 SEK |
438 | SKÅL, jade, Qing dynastin. | 2 600 SEK |
439 | ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter tot ca 0,60 ct. | 5 000 SEK |
440 | HÄNGSMYCKE, stor odlad tahiti pärla, ca 14,7 mm, med briljantslipad diamant, ca 0.15 ct. | 8 500 SEK |
441 | TALLRIK, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal. | 1 000 SEK |
442 | BODHISATTVA. Java, brons, omkring 900-1000 e.Kr. | Återrop |
443 | John Sten, Studie. | 8 000 SEK |
444 | POLYPHON SPELDOSA, | 1 800 SEK |
445 | Axel Törneman, Skuggor. | 12 500 SEK |
446 | SALTKAR, kompaniporslin. Qing dynastin, Kangxi. | Återrop |
447 | STEFAN KARLSSON, blandteknik på pannå. Sign o dat 1989 a tergo. | Återrop |
448 | Robert Motherwell, Utan titel. | 2 000 SEK |
449 | TALLRIKAR, 4 st, porslin, Qing dynastin, tidigt 1700-tal. | 1 200 SEK |
450 | FLASKA, glas 1700/1800-tal. | 3 200 SEK |
451 | SNUSHUND, allmoge, Sverige 1800-tal. | 5 000 SEK |
452 | Johan Henrik Scheffel, "Friherre Arent Gustav Silfversparre" (1727- 1818). | 14 000 SEK |
453 | STOLAR, 4 st. "Plastic chair", Charles och Ray Eames, Vitra 2001. | 9 000 SEK |
454 | RING, tre navettslipade diamanter, tot. ca 0.35 ct. | Återrop |
455 | RING, briljantslipad diamant, 1.50 ct. | 65 000 SEK |
456 | FLASKA, tenn. Otydliga stämplar. | 2 000 SEK |
457 | Erik Olson, "Franskt landskap". | 7 500 SEK |
458 | RAGUSKED, silver. Trol J.Malmstedt, Göteborg 1828. | 1 600 SEK |
459 | SKÅP, KA72 modell 737, design Göran Malmvall för K A Andersson & Söner, Sverige. | Återrop |
460 | MATSERVIS, 116 delar flintgods. "Ambasadör" Wilhelm Kåge, Gustavsberg 1930-41. | 24 000 SEK |
461 | LÄPPSTIFTSFODRAL, 18k guld. Ca 70 gr. | 9 000 SEK |
462 | COLLIER, Ole Lyngaard, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.45 ct. | Återrop |
463 | GUDOM, patinerad brons. Tibet, 1800-tal. | 5 000 SEK |
464 | OKÄND KONSTNÄR 1800-talets första hälft. Gouache. | Återrop |
465 | TESERVIS, 4 delar, snarlika, silver, Moskva 1873-1908. | 11 500 SEK |
466 | VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxistil. | 6 000 SEK |
467 | RING, fasettslipad turmalin med briljantslipade diamanter. | 2 600 SEK |
468 | STÅNKA, allmoge, 1800-tal. | 600 SEK |
469 | BORD, sydostasien, 1800/1900-tal. | Återrop |
470 | MANSCHETTKNAPPAR och FRACKKNAPPAR, cabochonslipade blå safirer samt små rosenslipade diamanter. Gustaf Möllenborg, Stockholm. | 15 500 SEK |
471 | Sven X:et Erixson, Vårlandskap med hus. | 8 000 SEK |
472 | THURE WALLNER, olja på pannå. | Återrop |
473 | KANDELABRAR, ett par, silver, Häberlein, Nürnberg 1799-1803, samt Carl Friedrich Schönberg, efter 1820. Vikt 1300g. | Återrop |
474 | GLASSKÖLJARE, ett par, 1800-tal. | 1 300 SEK |
476 | MATTA. Old Silke Ghom. 205 x 139 cm. | 7 000 SEK |
477 | Anders Udd, Parkering. | 6 300 SEK |
478 | SANSHI ZHANG, gouache på papper, sign. | Återrop |
479 | Donald Lipski, Cone. | 3 200 SEK |
480 | Johan Philip Korn, Insjölandskap med fiskare och vandrande figur med hund. | 5 600 SEK |
481 | Nils Andersson, Korna vattnas. | 6 500 SEK |
482 | KRUS, fajans och tenn 1700-tal. | 2 400 SEK |
483 | ENARMAD BANDIT, "Sega Bonus Jackpot" 1900-talets andra hälft. | Återrop |
484 | MINIATYRDOSA, låghaltigt guld, England 1800-tal. | 4 200 SEK |
485 | Carl Bengtsson, Utan titel. | 10 000 SEK |
486 | Mikael Fagerlund, Utan titel. | Återrop |
487 | TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95). | 3 000 SEK |
488 | KARMSTOL, rokoko, Sverige 1700-talets andra hälft. | 10 000 SEK |
489 | FAT, glas. Tapio Wirkkala, Iittala. | 1 025 SEK |
490 | MINIATYRKAFFEKANNA, koppar, 1700/1800-tal. | 2 200 SEK |
491 | IVOR ABRAHAMS, blandteknik med collage, sign o dat -71. | Återrop |
492 | OKÄND KONSTNÄR, Italiensk skola, olja på uppfodrad duk, 1700-tal. | Återrop |
493 | ARMBAND, guld. Vikt 39 g. L. 21 cm. | 10 000 SEK |
494 | TALLRIKAR, 5 (2+2+1) st, djupa, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal. | 1 700 SEK |
495 | BRICKA, flintgods "Exotica" Arthur Percy, Gefle. | 2 400 SEK |
496 | AXEL PETERSSON DÖDERHULTARN, skulptur, trä, stämpelsign. | Återrop |
497 | Anders Zorn, August Strindberg. | 15 200 SEK |
498 | Jenny Stigsdotter-Nilsson, Självporträtt 950 x 980. | 20 000 SEK |
499 | KIRKEBY PER, Färglitografi 35/50, signerad och daterad PK -89. | Återrop |
500 | BORD, barock 1700-tal. | 18 000 SEK |
501 | FAT, porslin. Frankenthal, Paul Hannong (1755-9). | Återrop |
502 | VÄRMEFAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 1 500 SEK |
503 | HÖRNHÄNGSKÅP, allmoge. Hälsingland. Märkt 1831. | 1 900 SEK |
504 | JARDINIERE. Empirestil, 1800/1900-tal. | Återrop |
505 | KRISTINA ELANDER, Olja på duk. Signerad K.E och daterad -86. | Återrop |
506 | SKÅLFAT, porslin, Mingdynastin, 1600-tal. | 7 500 SEK |
507 | COLLIER, rubin med briljantslipde diamanter, tot. ca 1.80 ct. | 11 000 SEK |