Bukowskis Julauktion S195

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
204Brita Nordencreutz, Sydfranskt landskap.Återrop
205EINAR JOLIN. Akvarell med täckvitt. Sign o dat Kivik 1950.Återrop
206PLAKETT, majolika. Historismus, 1800-tal.Återrop
207MORTEL MED STÖT, kolmårdsmarmor.1 100 SEK
208Gösta Adrian-Nilsson, Berättelsen om Prins Seif Almuluk.6 500 SEK
209KOPP med FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).3 500 SEK
210BÄGARE, silver. Nils Grubb, Hudiksvall 1777.3 000 SEK
211ROCKHUVUD, allmoge. Hälsingland, 1800-tal.1 500 SEK
212ARMRING OCH RING, Christina Zachrisson, Stockholm 2000 och 1991,2 600 SEK
213GUDOM, brons, Egypten sentid ca 664-331 f Kr.6 000 SEK
214GRÖTSKÅL med LOCK, tenn, 1700/1800-tal.1 100 SEK
215ASK MED LOCK, lergods. Tang dynastin (608-907).1 000 SEK
216MATTA. Semiantik/Old Azerbadjan. 212 x 122 cm.11 500 SEK
217Peter Ilsted, Vid kommoden.Återrop
218SKÅP, s k medicinskåp, 1900-talets mitt.6 000 SEK
219SNUSHUNDAR, 4 st, 1800/1900-tal.6 000 SEK
220BORDSUPPSATS, silver. Birmingham, England 1915. Vikt 3,8 kg.18 000 SEK
221VAS, porslin. Qing dynastin. Transition-stil.2 400 SEK
222HÖRNHÄNGSKÅP, allmoge. Rättvik, Dalarna. Märkt 1797.2 800 SEK
223STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).2 000 SEK
224Karel Appel, Mür de Solitudes, New York.10 000 SEK
225Sigfrid Ullman, "Den grå kannan".Återrop
226ARMBAND, fem kedjor i guld med lås med blå emalj och pärlor.6 400 SEK
227Giovanni B di Jacopo Rosso Fiorentino Efter, Porträtt av en ung man.6 300 SEK
228ASSIETTER, 9 st (5+3+1) samt BÄRTALLRIK, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.Återrop
229PALL, Josef Frank Svenskt Tenn modell 1034.3 500 SEK
230John Jon-And, "Skepp hamn".8 000 SEK
231Sven X:et Erixson, Höstmotiv, 15 oktober.Återrop
232HÄNGSMYCKE, briljantslipade diamanter, tot. 3.00 ct, i form av hjärta.Återrop
233Edwin Hayes, Marin.17 500 SEK
234KANDELABER för tre ljus. Empire, 1800-talets första hälft.17 500 SEK
235Philips Wouwerman Hans efterföljd, Rastande sällskap vid kust.10 000 SEK
236NIKI DE SAINT PHALLE. Del av installalationen Hon. Sign Niki de Saint Phalle, P.O Ultvedt, Jean Tinguely o numr 139/150.Återrop
237VAS, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).2 700 SEK
238BOLLE, allmoge. Norge, märkt 1862.1 600 SEK
239Joseph Magnus Stäck Tillskriven, Vinterlandskap med figurstaffage på frusen sjö intill tegelbyggnad.14 500 SEK
240FREDERICK-EDWIN BERTIN, silvergelatinfotografi, sign o dat 30.XII.2001 a tergo.Återrop
241MATTA. Semiantik Baotou. 175,5 x 198 cm.3 000 SEK
242Sigrid Hjertén, Blommor.Återrop
244Paul Osipow, Utan titel.5 000 SEK
245SPEGEL. England, 1700-tal.Återrop
246Wilhelm Behm, Jägare i vinterlandskap.11 000 SEK
247STOLAR, 4+2 st. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.14 500 SEK
248SPEGELLAMPETT, för ett ljus, rokoko, Sverige. 1700-talets andra hälft.7 000 SEK
249FAT, fajans. Trol Kellinghusen 1700-tal.1 500 SEK
250ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct, samt odlade South sea pärlor, ca 12,7 mm.15 500 SEK
251KLUCKAFLASKA, 1800-tal.1 100 SEK
252SNUSFLASKOR, 5 st, glas och sten. Kina, 1800/1900-tal.10 500 SEK
253VAS, fajans. Stig Lindberg. Gustavsberg. "Karneval".2 000 SEK
254FAT, 3 st, emalj på koppar, Qing dynastin, omkr 1800-tal.3 200 SEK
255Anders Zorn, Kajuta.12 500 SEK
256Primus Mortimer Pettersson, "Man på väg och läsande kvinna".4 400 SEK
257Primus Mortimer Pettersson, Hamnmotiv.14 000 SEK
258ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.80 ct.Återrop
259SOCKERSKÅL med LOCK, silver. Otydl stmplr trol A. Zethelius, Stockholm 1818. Tot vikt ca 745 gram.Återrop
260RICO WEBER, blandteknik, metall. Signerad Rico och daterad 1994 a tergo.Återrop
261Gustav Rudberg, Marint motiv.Återrop
262Lennart Rodhe, Utan titel.4 000 SEK
264Madonna della Misericordia.20 500 SEK
265FAT, tenn, Peter Karm, Hudiksvall (1756-1758). Märkt med årsbokstav Q (1757).5 000 SEK
266KREDENSFAT, majolika. Historismus, Pallisys art.2 000 SEK
267Skålande putti.14 000 SEK
268Ivan Ivarson, Flicka med luta.34 000 SEK
269GUDASTATYETT, blanc de chine, Qing dynastin.6 000 SEK
270SKÅL på FOT, ett par, glas. 1800-tal, möjligen Ryssland.9 800 SEK
271BREVSKNIV, sterling. Wiwen Nilsson, Lund 1948.1 500 SEK
272LJUSLÅDA, allmoge. Västberg by, Leksand Dalarna. Märkt 1840.3 200 SEK
273Inseglingen till Hong Kong.35 000 SEK
274John Wilson Hepple, Rävjakt.12 000 SEK
275BRÄNNVINSSKÅL, tenn, Gottlob F Baumann, Hudiksvall (1789-1826).13 500 SEK
276Einar Nerman, Stjärngosse.2 000 SEK
277VAS, glas. E. Öhrström. Orrefors 1959. Ariel.6 500 SEK
278VAS, brons. Japan, tidigt 1900-tal.800 SEK
279STOP, 2 st, tenn. Gottlob F Bauman, Hudiksvall (1789-1826/31).4 200 SEK
280TERRINFAT, porslin. Qing dynastin Qianlong (1736-95).3 500 SEK
281JOHNNY OPPENHEIMER, olja på duk, sign o dat -85.Återrop
282ALFRED WAHLBERG. Olja på duk. Sign.Återrop
283FAT, tenn. Carl Logren, Falun 1750-75.3 500 SEK
284Philip von Schantz, Motiv med vaser och husgavlar.12 000 SEK
285ÖRHÄNGEN, fassettslipade peridoter, briljantslipade diamanter, tot. 0.25 ct. samt odlade South sea pärlor, ca 12,3 mm.11 500 SEK
286VINKYLARE, koppar. Barockstil, 1800-tal.Återrop
287PANNÅER, 13 stycken. Rokokostil, 1900-tal.17 500 SEK
288BUDDHAHAND, svartpatinerad brons. Thailand.5 000 SEK
289Carl Larsson, Porträtt av en pojke.4 500 SEK
290BÄNK, sengustaviansk, 1700-talets slut.15 000 SEK
291TERRIN MED LOCK, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong (1736-95).3 000 SEK
292SKÅLFAT, två stycken, kraakporslin. Ming dynastin.2 200 SEK
293PIPSTÅNKA, allmoge, 1800-tal.6 000 SEK
294SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin med Qianlongs fyra karaktärers märke.Återrop
295ROCKHUVUD, allmoge. Hälsingland, 1800-tal.2 400 SEK
296FRANS WILHELM ODELMARK, akvarell. Signerad F.W.Odelmark.Återrop
297TERRINFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).3 200 SEK
298AXEL-EINAR HJORTH Vitrinskåp, "Roma", Nordiska Kompaniet 1920-30-tal.8 000 SEK
299BORDSPLATEAU, glas och försilvrad metall. Sengustaviansk. 1700/1800-tal.Återrop
300LJUSSTAKER, ett par. Cloisonné. Kina 1900-tal.5 500 SEK
301SMÖRTERRIN MED LOCK och FAT, 2 st snarlika. Kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).8 000 SEK
302JOSEFINE DAVIDSSON Lockdosa med sked, 2004, sterling.3 500 SEK
303RING, 18k vitguld med baguette- och briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.Återrop
304FÅTÖLJ. Carl Malmsten & Yngve Ekström, "Caryngo", Swedese.1 000 SEK
305VINGLAS, 7 st, Böhmiskt glas tidigt 1900-tal.3 000 SEK