Nr. | Föremål | Klubbat pris |
508 | Signerad Helmer Osslund. Olja på pannå. | Återrop |
509 | NÄVERJOLLE, allmoge. Järvsö, Hälsingland, 1800-tal. | 5 000 SEK |
510 | RICO WEBER, blandteknik, metall. Sigo dat juli 1991 a tergo. | Återrop |
511 | KLAFFBORD. Sengustaviansk, 1700-talets slut. | 18 500 SEK |
512 | RING, sju briljantslipade diamanter, tot. 0.56 ct. Handgjort. | Återrop |
513 | VAS, porslin. Kina. | 1 500 SEK |
514 | RÖKELSEKAR, porslin. Sen Qing dynasti. | 5 700 SEK |
515 | KARMSTOL. Rokoko, 1700-talets andra hälft. | 6 800 SEK |
516 | DRÄKTSMYCKE/COLLIER, silver med röda pastestenar. 1800-tal. | 1 500 SEK |
517 | SOFFA, rokoko, Frankrike 1700-talets andra hälft. | 17 000 SEK |
518 | VINKYLARE, mässing. Barockstil, 1800-tal. | Återrop |
519 | Axel Olson, "Groende jord". | 38 000 SEK |
520 | YTTERFORDER samt SKÅL, flintgods. Wilhelm Kåge, Gustavsberg 1925-27. | 3 000 SEK |
521 | Nils Fougstedt, Kleopatra. | 8 500 SEK |
522 | FRANCE & DAVERKOSEN
Soffbord, Danmark, 1950-60-tal. | 4 200 SEK |
523 | ARNULF RAINER, fotogravyr, sign. | Återrop |
524 | ÖRHÄNGEN, guld med odlade sötvattens pärlor. | 2 000 SEK |
525 | SKULPTUR, marmor/alabaster. Indien, 1800-tal. | 2 400 SEK |
526 | Erik Olson, Ljusets tillbedjare. | 26 000 SEK |
527 | FIGURIN, porslin. Kangxi-stil Qing dynastin. | 16 000 SEK |
528 | RING, fasettslipad granat. Vikt ca 13 gr. | 6 100 SEK |
529 | Anshelm Schultzberg, Islossning vid Dalälven. | 15 500 SEK |
530 | SERVERINGSSKED, sterling silver, Georg Jensen, Köpenhamn 1933-44, design nr 141. | 1 700 SEK |
531 | SOCKERSKÅL med LOCK, silver. P. Åkerman, Stockholm 1784. Vikt 482g. | Återrop |
532 | KÖPMANNADISK, 1900-talets början. | 17 000 SEK |
533 | SKULPTUR, brons, Kina, sannolikt 1700-tal. | Återrop |
534 | Antik studie. | Återrop |
535 | PIPSTÅNKA, allmoge, Norge 1800-tal. | 6 700 SEK |
536 | SOFFA. Josef Frank, Svenskt Tenn. Mod 968. | 11 000 SEK |
537 | STEGE, 1900-talets början. | 2 700 SEK |
538 | RING, blå safir med briljantslipade diamanter, tot ca 1,60ct. | 9 300 SEK |
539 | KOPPAR med FAT, ett par, emalj på koppar, Qing dynastin, 1700-tal. | Återrop |
540 | FIGURINER, ett par, porslin. Kina, 1900-tal. | 1 500 SEK |
541 | PENSELBAD, malakit. Sen Qing dynasti ( 1644-1912). | 10 000 SEK |
542 | ROCK, Kina 1900-talets början. | 2 200 SEK |
543 | TALLRIKAR, 3 st, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 1 500 SEK |
544 | BÄGARE, av Jonas Berg, Stockholm 1784. | 6 200 SEK |
545 | SCHATULL. Karl Johan. | Återrop |
546 | BORDSUPPSATS, Empirestil 1800/1900-tal. | Återrop |
547 | VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal. | 6 000 SEK |
548 | Helmer Osslund, Landskap. | 8 000 SEK |
549 | LJUSKRONA, för 24 ljus. Venetiansk,1800-talets första hälft. | 32 000 SEK |
550 | KOLONN. Empirestil. | 7 000 SEK |
551 | SKRIVBORD med UPPSATS. Rokokostil, delvis 1700-tal. | 16 500 SEK |
552 | Uno Vallman, Skog. | Återrop |
553 | MICHAEL DAHL, hans efterföljd, olja på duk, 1700-tal. | Återrop |
554 | POUL HENNINGSEN
Takarmatur, "PH-kontrast", Louis Poulsen, Danmark. | 8 500 SEK |
555 | SÄNGVÄRMARE, mässing och koppar. | Återrop |
556 | FAT, fajans Hans Hedberg, Biot Frankrike. | 1 500 SEK |
557 | SNUSHUNDAR, 2 st, 1800/1900-tal. | 3 800 SEK |
558 | FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95). | 2 000 SEK |
559 | Roj Friberg, Fräulein Bürstners Rum. | 8 500 SEK |
560 | RING, rosa safir med briljantslipade diamanter tot 0,06 ct. | Återrop |
561 | SKÅP, Sverige 1940-50-tal, okänd formgivare. | 4 000 SEK |
562 | LE CORBUSIER
Soffa, "LC3", Cassina, Italien. | 23 000 SEK |
563 | ARMBAND, guld och vitguld med 56 briljantslipade diamanter, tot. ca 1.80 ct. | Återrop |
564 | SKÅPDÖRRAR, ett par, allmoge, Jämtland. 1800-talets första del. | 6 500 SEK |
565 | BOCKBORD, allmoge. 17-1800-tal. | 22 500 SEK |
566 | Lars Lerin, Utan titel. | 8 000 SEK |
567 | TALLRIKAR, 5+2 st kompaniporslin. Qingdynastin, 1700/1800-tal. | 1 400 SEK |
568 | FAT, porslin. Qing dynastin. | 3 200 SEK |
569 | SALVADOR DALI, Etsning kolorerad med stencil, 1976, signerad med blyerts 115/450. | Återrop |
570 | MATSALSBORD, mahogny. Ralph Lauren. | 12 000 SEK |
571 | GOLVUROR, ett par, porslin. Sen Qing dynastin 1800-tal. | 15 500 SEK |
572 | Peter Paul Rubens Hans ateljé, Den heliga familjen under äppelträdet. | 470 000 SEK |
573 | FACKELBÄRANDE ÄNGLAR, ett par. 1700/1800-tal. | 41 000 SEK |
574 | FLASKA, glas 1700/1800-tal. | 1 500 SEK |
575 | Joan Miró, "Maravillas con variaciones acrósticas en el jardin de Miró". | Återrop |
576 | Peter Ilsted, Two little girls playing. | Återrop |
577 | Örjan Wikström, Interiör med figurer. | 3 200 SEK |
578 | FLASKA, glas, 1700/1800-tal. | 1 900 SEK |
579 | STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95). | 1 600 SEK |
580 | Valdemar Nyström, Soldis. | 5 000 SEK |
582 | FIGURIN, blanc de chine. Sen Qing dynasti. | 4 600 SEK |
583 | "Alexander Puschkin" (1799-1837). | 13 200 SEK |
584 | RING, odlad pärla och briljantslipade diamanter. | 2 500 SEK |
585 | LJUSSTAKAR, ett par, tenn Nils Justelius Eksjö 1796. | 4 000 SEK |
586 | SKRIVBORDSET, 4 delar. Tenn. Olof Ahlberg, Schreuder & Olsson, Stockholm. | 1 230 SEK |
587 | Greta Gerell, Arbetshästen. | 5 000 SEK |
588 | Einar Nerman, Hovdam. | 6 500 SEK |
589 | LJUSKRONA. Oscariansk, 1800-talets slut. | 23 000 SEK |
590 | GRÄDDKANNA, silver. A. Zethelius, Stockholm 1827. | 1 200 SEK |
591 | MICHAEL DAHL, hans efterföljd, olja på duk. | Återrop |
592 | INDUSTRILAMPA, PeFeGe, Sverige, 1900-talets första hälft. | 3 200 SEK |
593 | BRICKA, mässing. 1800/1900-tal. | 5 000 SEK |
594 | FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong 1736-95. | 4 000 SEK |
595 | POKALGLAS, glas. Simon Gate, Orrefors 1929. | 1 500 SEK |
596 | GUDOM, brons. Troligen sen Qing dynasti. | 42 000 SEK |
597 | Empire herre. | 3 000 SEK |
598 | BOK, 18 vol. "Slott och herresäten i Sverige".
Allhems förlag, Malmö 1966-71. | Återrop |
599 | Lowell Nesbitt, Three anemonies. | 11 000 SEK |
600 | Elias Martin Tillskriven, Vestal. | Återrop |
601 | RING, hjärtslipade gula safirer. Vikt 6 gr. | Återrop |
602 | KANDELABRAR för tre ljus, ett par. nysilver. Nyrokoko, 1800-tal. | 6 500 SEK |
603 | FOHUNDAR, ett par. Elfenben. Kina 1900-tal. | 6 600 SEK |
604 | SOCKERSKÅL PÅ FOT, silver. Adolf Zethelius, Stockholm 1838. | 4 000 SEK |
605 | JOHNNY OPPENHEIMER, olja på duk, sign N. J. Oppenheimer och daterad -96. | Återrop |
606 | Einar Jolin, Cairo. | 23 000 SEK |
607 | BORDSUR, empire. 1800-talets första hälft. | 5 500 SEK |
608 | BACON DISHES med LOCK, ett par, pläter. England 1800-tal. | Återrop |