Nr. | Föremål | Klubbat pris |
709 | TALLRIKAR, 6 st, kompaniporslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal. | Återrop |
710 | VÄLLINGKLOCKA, malm. Joh. A. Beckman Stockholm 1897. | Återrop |
711 | Viktor Malmberg, Kvinna med krus. | 10 000 SEK |
712 | BÄGARE, silver. Erik Granroth, Sala 1746. | 2 200 SEK |
713 | Jöran Andersson Nordberg, LEBEN CARL DES ZWÖLFTEN, KÖNIGS IN SCHWEDEN, MIT MÜNZEN UND KUPFERN. 1-3. | 2 000 SEK |
714 | Karel Appel, Orchard Street, New York. | Återrop |
715 | SKÅL, sterling, "Oregelbunden regelbunden form", Christina Zachrisson Stockholm 1976. | 5 500 SEK |
716 | SOFFA. Rokoko, 1700-tal. | 13 000 SEK |
717 | BOJAN, kompaniporslin. Qing dynastin 1700-tal. | 4 000 SEK |
718 | SLAGBORD, allmoge. Dalarna. 17-1800-tal. | 19 500 SEK |
719 | COLLIER, doserade orientaliska pärlor, lås med diamant. | 3 000 SEK |
720 | Einar Nerman, Dalapar. | 5 000 SEK |
721 | FIGUR, svartpatinerad brons. Meiji, Japan. | 2 600 SEK |
722 | TALLRIK, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95). | 1 500 SEK |
723 | CIGARETTETUI, silver. Moskva 1874. | 12 000 SEK |
724 | Ellen Jolin, Stilleben med frukter och bär. | 15 200 SEK |
725 | ANNIKA VON HAUSSWOLFF, foto, Utan titel, 2007. | Återrop |
726 | KÅSA, tenn, Anders Näsman, Hudiksvall 1834 (1831-1839). | 2 200 SEK |
727 | BÄGARE, silver. Johan Söderdahl, Söderköping 1778. | 4 000 SEK |
728 | Axel Törneman, Trädgårdsscen med damer. | 17 000 SEK |
729 | BÄGARE, 3 st, silver, olika mästare, Moskva 1863-1895. | 3 600 SEK |
730 | SKÅL, glas. Sven Palmqvist, "Ravenna", Orrefors 1971. | 4 200 SEK |
731 | SKÄNKKANNA, tenn. Daniel Eklund, Kalmar 1846-58. | 950 SEK |
732 | KRUKA, Porslin, Mingstil 1900-tal. | 42 000 SEK |
733 | TRANCHERBESTICK, ben och silver. Sheffield, England 1857-61. | 1 100 SEK |
734 | KARMSTOLAR, 4 st, Sverige 1900-talets mitt. | 1 000 SEK |
735 | BRICKA,
porslin. Troligen Japan, 1800/1900-tal, fyra karaktärers märke. | 2 200 SEK |
736 | Frederick-Edwin Bertin, French women, The Science Anthropology Dept. Cambridge IV '93. | 3 200 SEK |
737 | Porträtt av rysk officer. | 10 500 SEK |
738 | MATTA. Semiantik Baotou. 96,5 x 171,5 cm. | Återrop |
739 | BRÄNNVINSFLASKA med 7 st GLAS. Tapio Wirkkala, Iittala- 47. | 3 000 SEK |
740 | RING, fasettslipad turmalin. Vikt ca 12 gr, | 5 600 SEK |
741 | SKÄNKSKÅP, allmoge. Dalarna, 1700-talets senare del. | 12 000 SEK |
742 | KAROTTE MED LOCK, porslin. Kina Qingdynastin (1644-1912). | 4 200 SEK |
743 | STÅNKA, allmoge, 1800-tal. | 1 400 SEK |
744 | VAS, glas. Tapio Wirkkala, Iittala, sign. "Kantarelli". | 1 900 SEK |
745 | JOHAN ZACHARIAS BLACKSTADIUS, olja på duk, sign o dat 1858. | Återrop |
746 | Timo Solin, Kvinna med rött hår. | 5 200 SEK |
747 | Miniatyrer, 3st. | 5 500 SEK |
748 | Thure Wallner, Björktrast i rönnbärsträdet. | 12 000 SEK |
749 | Claes Oldenburg, "Dance Costum in the form of a Fag whith fallen Dancer". | 2 800 SEK |
750 | PORTRÄTTMEDALJONG, föreställande Karl XIV Johan. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire. | 3 700 SEK |
751 | Olle Bærtling, Yak. | 22 000 SEK |
752 | SKÅL, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95). | 1 500 SEK |
753 | Empiredam. | 2 600 SEK |
754 | YTTERFODER, porslin. Sen Qing. | 4 200 SEK |
755 | SKRIVBORD. Gustaviansk stil, 1900-talets början. | 27 000 SEK |
756 | VINKYLARE, pläter, 1800-tal. | 1 100 SEK |
757 | LJUSSTAKAR, ett par, mässing och granitell. Sverige 1800-talets andra hälft. | 10 000 SEK |
758 | RING, citrin, ametist, akvamarin, peridot samt briljantslipade diamanter, tot. ca 0,40 ct. | 9 500 SEK |
759 | RING, tre briljantslipade diamanter, tot. 0.78 ct. | Återrop |
760 | STEKFAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 3 200 SEK |
761 | SKÅL, porslin. Qing dynastin, med sigillmärke i underglasyrblått. | 3 500 SEK |
762 | RING, Ole Lyngaard, briljantslipad diamant, tot. 0.15 ct. | Återrop |
763 | FIGURIN, porslin, Kina, Kangxistil, Qing dynastin 1800-tal. | 5 200 SEK |
764 | Alexis Ankarcrona, Rävjakt. | 6 000 SEK |
765 | SOFFA. Troligen Italien 1700-tal. | 7 000 SEK |
766 | URNA, brons och cloisonné. Sen Qing dynasti. | Återrop |
767 | SULLASTOLAR, ett par, gustaviansk stil 1900-talets mitt. | 38 000 SEK |
768 | KAFFEKANNA med LOCK, porslin. 1700-tal troligen Meissen. | Återrop |
769 | RING, 32 briljantslipade diamanter, tot. ca 1.95 ct. | Återrop |
770 | RING, fasettslipad tanzanit. Vikt 10 gr. | 6 200 SEK |
771 | SNUSHUND, 1800/1900-tal. | 3 500 SEK |
772 | FIGURIN, blance de chine. Qing dynastin. | 11 000 SEK |
773 | Anton Corbijn, Bono. | 9 500 SEK |
774 | FLASKA, glas, 1800-tal. | Återrop |
775 | RING, briljantslipade diamant, 2.01 ct, med briljantslipade diamanter på sidorna, tot. 1.04 ct. | Återrop |
776 | RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct. | Återrop |
777 | DAMARMBANDSUR, Roger Dubuis, automatisk. Briljantslipade diamanter på krans och spänne. | Återrop |
778 | MANCHETTKNAPPAR, Dunhill, silver. I etui. | 2 700 SEK |
779 | HÄNGSMYCKE, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct. | Återrop |
780 | ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter,tot. ca 0.80 ct. Antik stil. | 11 500 SEK |
781 | ÖRHÄNGEN , briljantslipade diamanter, tot. ca 0.50 med odlad pärla. | 3 800 SEK |
782 | RING, fasettslipad citrin, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.22 ct. | Återrop |
783 | HÄNGE, fasettslipad ametist och briljantslipade diamanter, tot. ca 1.20 ct. | 16 000 SEK |
784 | RING, briljantslipad diamant, tot. 0.81 ct. | 10 500 SEK |
785 | HÄNGE, kors med briljantslipade diamanter och smaragder. | Återrop |
786 | Tuija Lindström, UR "12 FRAKTALER AV EN PLANTA/12 FRACTELS OF ONE PLANT, 2004". | 7 000 SEK |
787 | COLLIER, odlade pärlor, ca 8,6 mm. | 13 000 SEK |
788 | ÖRHÄNGEN, clips. | 4 000 SEK |
789 | ÖRRINGAR, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct. | Återrop |
790 | COLLIER, fasettslipad citrin med briljantslipad diamant. | Återrop |
791 | COLLIER, odlade Tahitipärlor, 11 mm. | Återrop |
792 | RING, oval briljant- åttkant- och baguetteslipade diamanter, tot. ca 0.85 ct. | Återrop |
793 | ARMBAND, 18k guld. Vikt 38,2 g. | Återrop |
794 | ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.35 ct. | 3 400 SEK |
795 | RING, briljantslipad diamant, 0.44 ct. | Återrop |
796 | RING, ljusgul fasettslipad chrysoberyl. | Återrop |
797 | RING, guld med fasetterad smaragd. | 2 500 SEK |
798 | ÖRHÄNGEN, onyx med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.30 ct. | 5 500 SEK |
799 | ÖRHÄNGEN, ioliter, briljantslipade diamanter samt odlade South sea pärlor. | 10 000 SEK |
800 | COLLIER, tre rader kedja med små pärlor, samt lås med smådiamanter och odlade pärlor. | Återrop |
801 | COLLIER, odlade japanska pärlor, ca 8,2 mm. | 4 600 SEK |
802 | ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 2.50 ct. | 13 500 SEK |
803 | ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, 0.72 ct/0.71 ct ca J (Crystal) /vs. | 31 000 SEK |
804 | BROSCH, briljantslipade diamant, (ca F/VS) tot. ca 2 ct och navettslipade blå safirer, ca 3.50 ct. | 20 000 SEK |
805 | RING, Cartier, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.20 cts. (E-F/VVS). | 21 000 SEK |
806 | RING, briljantslipad diamant, 0.81 ct. ca J (crystal)/si. | Återrop |
807 | HÄNGE, briljantslipad diamant , ca 0.75 ct ca H (Wesselton) /SI. | Återrop |
808 | RING, sk eternityring, briljantslipade diamanter, tot. ca 2.20 ct, ca G-H (Top Wesselton ) /VS. | Återrop |