Bukowskis Julauktion S195

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1FAT, tenn. Olof Andersson Winberg, Göteborg. Verksam 1745-67.6 500 SEK
2GARDINER, ett par, "Manhattan", Josef Frank, Firma Svenskt Tenn.5 000 SEK
3SKRIN, allmoge. Jämtland. Invändigt märkt 1815.5 800 SEK
4Jenny Nyström, Midnatt råder....13 000 SEK
5PILGRIMSFLASKOR, ett par, porslin. Sen Qing, ca 1900.7 000 SEK
6Lars Lerin, "Kust".5 400 SEK
7HÄNGSKÅP, allmoge. Järvsö, Hälsingland. Märkt KJD 1817.11 600 SEK
8LJUSSTAKAR, två stycken snarlika. Ryssland, omkring 1830.Återrop
9OKÄND KONSTNÄR. Pastell, 2 st, 1800-tal.Återrop
10ARMBAND, briljantslipade diamanter tot. ca 4,20 ct.Återrop
11SKÅLAR, två stycken, porslin. Qing dynastin, varav en med sex karaktärers märke.2 600 SEK
12KONSOLBORD. Louis XVI 1700-tal.Återrop
13KARMSTOLAR, ett par, sengustavianska. S k baljmodell.Återrop
14CREMEKOPPAR MED LOCK OCH FAT, ett par, "Flora Danica", Kungl.Dansk.5 500 SEK
15LJUSSTAKAR, 2 st snarlika. Tenn. Hans Wiksten, Västerås 1782-1810/14.7 200 SEK
16Peter Dahl, OPERABAREN.9 000 SEK
17FJÄRILSSAMLING, 1900-tal.7 000 SEK
18GOLVURNA, mandarinporslin, Qing dynastin, 1800-tal.16 100 SEK
19MINIATYRSKRIVSKÅP. Trol Danmark. Rokokostil, 1800-tal. I Ortmanns art.6 300 SEK
20Helmer Osslund, "Vid Ångermanälven".19 000 SEK
21TERRIN med LOCK, sterling. Sv importstmplr. Rokoko-stil.19 000 SEK
22VAS, porslin. Kina.Återrop
23HENRI DE TOULOUSE-LAUTREC, färglitografisk affisch. Numr 5/200.Återrop
24KAKFAT, glas och brons. 1800-tal.5 500 SEK
25ERIK HÖGLUND Ljuskrona för sex ljus, Boda Glasbruk & Smide, 1970-tal.6 500 SEK
26HÄNGSKÅP, allmoge. Rättvik, Dalarna, 1700-talets slut.2 200 SEK
27Lindorm Liljefors, Höstlandskap med jägare och hund.11 700 SEK
28AMPEL, empirestil, Ryssland 1800/1900-tal.Återrop
29MANGELBRÄDE, allmoge. Norge daterad 1796.Återrop
30DAMARMBANDSUR, Solvil Swiss, 18k guld samt briljantslipade diamanter tot ca 0,30.Återrop
31Gösta Adrian-Nilsson, Berättelsen om Ghanem och kalifens älskarinna.7 000 SEK
32ASKFAT samt STÄLL, porslin. Fornasetti.2 600 SEK
33SKEDAR, med kronknopp, 2 st snarlika, silver, Christoffer Bauman, Hudiksvall 1787 och 1793.11 000 SEK
34OLOF AHLBERG Skrivbordsuppsättning, 5 delar, för Schreuder & Olsson, Stockholm 1908-10, jugend.1 500 SEK
35Johan Joachim Streng Tillskrivna, "Karl Gustaf Silfversparre" (1686-1750) och makan "Hedvig Ulrika Liljencrantz" (1701-1788).19 000 SEK
36Damporträtt.Återrop
37BORDSLAMPOR, ett par, glas och mässing. Empire-stil 1900-tal.25 000 SEK
38FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-1795).1 600 SEK
39KARMSTOLAR, två stycken. Troligen Italien 1700-tal.8 000 SEK
40Claude Joseph Vernet Hans efterföljd, Sydländsk hamnbild med figurstaffage.9 000 SEK
41SKRIVBORD. Louis XV-stil, omkring år 1900.39 000 SEK
42SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.10 500 SEK
43DALAHÄST, allmoge. 1800-tal.2 600 SEK
44FIGURGRUPP, porslin. Christian Thomsen, Konglig dansk.2 600 SEK
45Karl Axel Pehrson, Näckens skärvor.10 000 SEK
46Porträtt av rysk officer.11 000 SEK
47TEGLASHÅLLARE, silver. Sasikov, Moskva 1879.14 000 SEK
48STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).2 800 SEK
49BORD, 1800-tal, sannolikt Italien.Återrop
50Renato Borsato, Motiv från Venedig.5 000 SEK
51SENAPSBURK med LOCK, tenn. F. Santesson, Sthlm 1850-tal.3 200 SEK
52OBJEKT, keramik. Ulla Kraitz.1 300 SEK
53COLLIER, handgjort. Vikt 52,7 g.Återrop
54KIMONOS, 2 st, Japan, 1900-talets början.Återrop
55TALLRIKAR, 6 st, silver. Köpenhamn 1912-15. Vikt 3.1 kg.13 500 SEK
56KARMSTOL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.4 000 SEK
57SOCKERSKÅL och GRÄDDKANNA, silver, Ryssland 1851-59. Nyrokoko.4 000 SEK
58Carl Kylberg, Utan titel.27 000 SEK
59Edward Dodwell, Sydländska vyer.9 000 SEK
60SERVERINGSVAGN, Sverige/Finland, 1930-40-tal.3 700 SEK
61JOHNNY OPPENHEIMER, olja på duk, sign J Oppenheimer och daterad -90.Återrop
62SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, tidigt 1800-tal. För den persiska marknaden.750 SEK
63BROSCH, safir med briljantslipade diamanter, tot. ca 0,60 ct.3 000 SEK
64TERRIN med LOCK, porslin. Meissen, 1800-tal.6 200 SEK
65URNA, brons. Frankrike, 1800-talets början. Empire.17 500 SEK
66SKÅL, PENSELSTÄLL samt VASER, två stycken, porslin. Qing dynastin.2 500 SEK
67GLAS, 12 st, 1800-tal.2 400 SEK
68Bo Lundwall, Sparvhök.Återrop
69SKÅLAR, fyra stycken, keramik. Temmoku, Song dynastin.4 000 SEK
70NATTLJUSSTAKE, silver. John Edwards, London 1789.5 000 SEK
71Anders Zorn, Mme Simon II.2 200 SEK
72FIGURINER, 3 st lergods. Sydamerika samt Thailand.Återrop
73Agostino Aglio Tillskriven, Sydländsk landskap med figurer.4 500 SEK
74VITRINSKÅP. Louis XVI-stil. 1900-tal.6 500 SEK
75KONSOLBORD, Louis XVI, 1700-talets slut.3 800 SEK
76POKALGLAS, 1800-tal.4 000 SEK
77HÄNGSMYCKE, korsformat hänge med briljantslipade diamanter, tot. 0.06 ct.2 600 SEK
78SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.8 300 SEK
79AMPEL för tre ljus, bemålad plåt. Sverige, empire.19 000 SEK
80OLLE ÄNGKVIST. Olja på duk. Sign.Återrop
81Ragnar Sandberg, Pojkar på brygga.32 500 SEK
82Pelle Åberg, Basspelande clown.17 000 SEK
83PENSELBAD, porslin. Sen Qing dynastin, med Kangxis sex karaktärers märke.3 500 SEK
84CHAMPAGNESTRUTAR, 4 st, 1800-tal.2 800 SEK
85JOSEF FRANK Soffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 2139.18 500 SEK
86CIGARETTSKIN, silver. CG Hallberg Stockholm 1944.1 100 SEK
87FLASKA, glas. 1700/1800-tal.1 500 SEK
88STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).2 800 SEK
89BOK, 3 vol. von Wright, M,W & F: SVENSKA FÅGLAR. Stockholm 1927-29.3 500 SEK
90AKVARELLER, ett par, Kina 1900-talets första hälft.4 400 SEK
91KARAFFER med PROPP, 2 st samt KANNOR, ett par, glas, 1800-tal.1 500 SEK
92KISTA, allmoge. Norrbotten. Invändigt daterad 1808.4 500 SEK
93KARMSTOL, rokoko, Sverige 1700-talets andra hälft.10 000 SEK
94Pastoral figurscen.42 000 SEK
95MÅLNING på siden. Tidigt 1900-tal.2 800 SEK
96REMMARE, 11 st, 1800-talets mitt.2 000 SEK
97TALLRIKAR, 4 st, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.1 200 SEK
98GALLERSKÅL, flintgods, Rörstrand, ca 1800.6 000 SEK
99SKÅLFAT, porslin. Sung dynastin (960-1279).1 000 SEK
100TEKANNA MED LOCK, porslin. Kina Qianlong (1736-95) efter meissenmodell.9 500 SEK