Bukowskis Julauktion S195

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
101Franz Barwig d ä, Stående stenbock.Återrop
102Arvid Johanson, Vinter i Paris.8 000 SEK
103CARL MALMSTEN Matbord, 1940-50-tal.Återrop
104Tommy Östmar, Utan titel.9 500 SEK
105ÖLGÅS, allmoge. Norge sannolikt 1700-tal.2 400 SEK
106FLASKA, glas. 1700/1800-tal.2 000 SEK
107Max Walter Svanberg, Surrealistisk komposition.6 500 SEK
108ARMRING, guld med olikfärgade ädelstenar och briljanantslipade diamanter, tot ca 0,50 ct. Vikt 72 gr.18 000 SEK
109TALLRIKAR, 6 st, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, Reijmyre och Gullaskruf.3 200 SEK
110Joan Miró, "Le mélodie acide".12 500 SEK
111TAKARMATUR, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn.3 400 SEK
112BOCKBORD, allmoge, 1800-tal.6 500 SEK
113BONADSMÅLNING, allmoge. Sunnerboskolan, Småland. 1800-talets första hälft.10 000 SEK
114BURK MED LOCK, porslin. Fornasetti, Milano Italien.2 200 SEK
115YNGVE EKSTRÖM Skåp, "Krus", Westbergs Möbler AB i Tranås 1950-tal.6 000 SEK
116MARI SUNNA, olja på pannå, sign o dat Mari Sunna 1999 a tergo.Återrop
117Siri Rathsman, Promenade des Anglais Nizza.23 500 SEK
118TEDOSA med LOCK, porslin. Qing dynastin. Kangxi (1662-1722).3 600 SEK
119FIGURIN, trä. Sen Qing dynasti (1644-1912).1 200 SEK
120GLASMÅLNINGAR, 2 st, Kina, tidigt 1900-tal.8 000 SEK
121BURK MED LOCK, tenn 1920-tal.1 900 SEK
122AXEL OLSON, signerad Ax. O och daterad Berlin (1)923, rödkrita.Återrop
123TEKANNA.silver. London 1820-21.8 000 SEK
124VAS, porslin, Kanton Qingdynastin 1800-tal.21 000 SEK
125OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, italiensk skola, 1700-tal.Återrop
126FAT, 2 st, porslin. Qing dynsatin, 1800-tal.Återrop
127BORDSGARNITYR, 6 delar, tre delar designade till Nobeldukningen, Gunnar Cyrén, Orrefors.Återrop
128ROCK. Broderat siden. Längd 134 cm. Kina omkring 1900.4 000 SEK
129ANTONIO TEMPESTA, hans efterföljd. Duk uppklistrad på pannå.Återrop
130BUDDHA, brons. Sydostasien, 1700-tal.3 000 SEK
131STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).2 600 SEK
132Joan Miró, Utan titel, ur: "Joan Miró Lithographe II".11 500 SEK
133FAT, majolika. Pallisys art, Historismus.2 000 SEK
134SÅSKAROTT, Firma Svenskt Tenn 1948.1 800 SEK
135HÄNGSMYCKE, Christina Zachrisson, Stockholm 1991.3 000 SEK
136PRYDNADSTUPPAR, 2 st, Italien 1900-tal.2 400 SEK
137TALLRIKAR, 4 st, porslin, djupa. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.2 400 SEK
138VINKYLARE, koppar. Barockstil.2 200 SEK
139FÄLLBORD. Sverige, 1800-tal.5 000 SEK
140BARPALLAR. 4 st, Fritz Hansen, Danmark 1982.Återrop
142GOLVUR, allmoge. Rättvik, Dalarna. Märkt EHS 1791.Återrop
143FIGURIN, ben. Kina 1900-tal.1 200 SEK
144EERO ARNIO, fåtölj, "Åskbollen", för Asko, Finland sannolikt 1960-70-tal.15 000 SEK
145SKRIVSKÅP, rokoko 1700-tal.Återrop
146ÖRHÄNGEN, 162 briljantslipade diamanter, tot. 1.70 ct.Återrop
147BYRÅ. Frankrike, 1800-tal. Louis XV-stil.11 000 SEK
148Torsten Andersson, Vårvindar.16 000 SEK
149Moritz Michael Daffinger Efter, Kvinna i vit klänning.1 400 SEK
150TALLRIKAR, 4 (2+1+1), porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.2 000 SEK
151VINOFFERSKÅL, porslin. Samson, Frankrike. 1800/1900-tal.Återrop
152ÖRHÄNGEN, gammal- och rosenslipade diamanter, tot. ca 0.40 ct samt odlad gråfärgad pärla, ca 8,2 mm.4 200 SEK
153KARAFF, glas med dekor i guld. SAINT LOUIS Frankrike 1800-talets slut.Återrop
154BÅLSLEV,sterling, "Sicomsa", Christina Zachrisson Stockholm 1988.950 SEK
155ÖLGÅS, allmoge. Sannolikt 1800-tal.4 600 SEK
156STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).2 500 SEK
157ZEBRASKINN.21 000 SEK
158KARMSTOL, rokoko, Sverige 1700-talets andra hälft.11 500 SEK
159KAROTT med LOCK, porslin. Qing dynastin. Jiaqing (1796-1820).1 400 SEK
160SNUSHUND, 1800/1900-tal.2 500 SEK
161DRYCKESKANNA, okänd mästare (v. 1719-1750), Moskva 1737. Holländska import stämplar.86 000 SEK
162Olle Bærtling, Xan.18 000 SEK
163ÖLGÅS, allmoge. Norge daterad 1841.20 000 SEK
164Lars-Erik Falk, Utan titel.3 500 SEK
165BLOMBORD. Sengustaviansk stil, 1900-tal.Återrop
166Robert Jacobsen, Utan titel.Återrop
167BROSCH, briljant- och rosenslipade diamanter samt smaragder.5 500 SEK
168Jean Tinguely, Abstrakt komposition.2 800 SEK
169LJUSSTAKAR, ett par. Tenn. Hans Wiksten, Västerås 1782-1810/14.8 500 SEK
170SLAGBORD, "Maria", design Bruno Mathsson för Firma Karl Mathsson, Värnamo.12 500 SEK
171Mosse Stoopendaal, Vinterhare.24 000 SEK
172VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi-stil.9 000 SEK
173KAKELUGNSSKÅP, 1900-tal.17 000 SEK
174BUDDHA. Java, brons, omkring 900-1100 e.kr.3 200 SEK
175RING, smaragd med baguetteslipade diamanter tot ca 0,40 ct.12 000 SEK
177MINIATYRUR, guld och emalj, tidigt 1900-tal.3 800 SEK
178DALAHÄST, allmoge. 1900-talets första hälft.3 600 SEK
179BOJAN, porslin. Sen Qing dynastin, Kangxi-stil med Kangxis fyra karaktärers märke.11 000 SEK
180VAS, sterling silver, Georg Jensen, Köpenhamn 1919, design nr 115.4 800 SEK
181SKRIVSKÅP. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.33 000 SEK
182TALLRIKAR, 8 st, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.4 500 SEK
183Ivar Morsing, Motiv från Spanien.2 600 SEK
184COLLIER, hjärtformat hänge med 29 briljantslipade diamanter, tot. ca 0.60 ct.8 300 SEK
185Louis Icart, Grapes.Återrop
186SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin Qianlong (1736-95).2 200 SEK
187Stilleben med melon, druvor.Återrop
188STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).2 400 SEK
189BONADSMÅLNING. Småland, Sunnerboskolan, ca 1800.6 000 SEK
191Maurice Estève, Utan titel.Återrop
192Christofano Robetta, Allegory of Carnal Love.7 000 SEK
193SKÄKTKNIV, allmoge. Rengsjö, Hälsingland. Märkt CED 1839.7 800 SEK
194OLLE HJORTZBERG. Akvarell och täckvitt. Sign.Återrop
195URNA MED LOCK, porslin. Kangxi-stil.6 800 SEK
196MATTA. Semiantik Kirman. 321 x 242,5 cm.18 500 SEK
197KRUKA med lock, mässing. Skultuna, märkt 1860.500 SEK
198KUVERTTALLRIKAR, 12 st, silver. K.Andersson, Stockholm 1942-46.21 000 SEK
199BORD, Kina 1800/1900-tal.3 000 SEK
200STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).2 400 SEK
201LJUSSTAKE, tenn. L.F.Fahlander, Hudiksvall 1761-89. Rokoko.9 000 SEK
202HÄNGSMYCKE, droppformad safir, 1.50 ct, briljantslipade diamanter samt odlad South sea pärla.8 500 SEK
203BORDSLAMPA, för tre ljus. Empirestil.4 000 SEK