Important Winter Sale 621

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
168Johann Christopher Treffler, bägare, sk ormskinnsbägare, silver, Nürnberg 1712-1715.Stadsstämpeln är Nürnberg inte Augsburg.
192Bägare, silver, sannolikt av Lars Petter Hackzell (verksam 1768-1771(1772)), Örebro 1769.Bägaren är stämplad i Örebro, inte i Arboga.
296ÅKDYNA, rölakan, "Åttabladsstjärnor", ca 46,5 x 104 cm, Skåne omkring 1800.Utropspris 10.-12.000kr
297ÅKDYNA, rölakan, "Stjärnmönster", ca 43,5-44,5 x 94-95 cm, Skåne omkring 1825,Utropspris 6.-8.000kr
309DUK OCH SERVETTER, 24 st., linnedamast, duken daterad 1827, ca 560-567 x 207,5 cm, Sverige 1827.OBS! Duken är ca 560-567 x 207,5 cm, servetterna ca 80,5 x 80,5 cm per styck.
454David Klöcker Ehrenstrahl Hans ateljé, "Konung Karl XI" (1655-1697).Korrekta mått är: 117 x 100 cm. (Tidigare felaktigt angivet: 117 x 110 cm).
494Axel Sjöberg, "Ejdersträck".Fel titel i den tryckta katalogen. Korrekt titel skal vara "Ejdersträck".
556Carl August Ehrensvärd, Dekorativ komposition.Not examined out of the frame, damages, reapirs, spots.
597Domenico Bossi, ”Lovisa Peterson” född Reimers (1781-1812).Signerad Bossi.

Tillkomna föremål

Nr.Föremål
13AKONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
52AKARMSTOLAR, ett par, Danmark, 1700-talets slut.
53AKARMSTOLAR, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, tidigt 1800-tal.
60ASTOLAR, 10 st, snarlika, stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
148AMORTEL, daterad 1581, Nordeuropa, renässans.
152AJAGS (JOHAN AUGUST GUSTAFSSON, 1852–1932), skulptur.
495AAdam Fischer, Kvinna med vattenkrus.
636AEric Grate, "Trädet" (l'Arbre/Daphne).
636BDavid von Krafft Tillskriven, "Carl Henrik Bonde" (1679-1722).
727AVIKSKÄRM, sex delad, coromandel. Qingdynastin (1644-1912).
1138ACollier/hänge silver med pärlor och rosenslipade diamanter.
1139ACigarettetui 18K guld.
1140ARing 18K vitguld med jade och runda briljantslipade diamanter.
1141AArmband 18K guld med rubiner.
1142ABrosch silver och 14K guld med gammalslipade diamanter och rubiner.
1143ABrosch 18K guld med gammal- och rosenslipade diamanter.
1144AEtt par manschettknappar 18K guld tillverkade av Byzantinska guldmynt.
1145ABrosch silver och 14K guld med gammal- och rosenslipade diamanter samt pärlor.
1146AHängsmycke/brosch 14K guld och platina med gammal- och rosenslipade diamanter och en pärla.
1147AHängsmycke 18K guld och platina med gammal- och rosenslipade diamanter samt safirer.
1148ARing platina med gammalslipade diamanter och en fasettslipad safir.
1149ARing 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
1150ATändsticksask 18K guld.
1151AChopard damarmbandsur 18K guld med åttkantslipade diamanter.
1152AEtt par örhängen med gammalslipade diamanter vikt ca 2.00 ct samt ett par påhängen till dessa.

Utdragna föremål

Nr.
18
47
305
492
495
529
595
795

Föremål med exportförbud

Nr.Föremål
28CARL VON LINNÉS SKRIVBORD. Svensk rokoko, 1700-talets mitt.