Höstens Klassiska 577

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
497KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.55 000 SEK
498KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.Återrop
499KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.75 000 SEK
500KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Louis XVI, omkring år 1800.39 000 SEK
501KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.18 000 SEK
502KANDELABRAR, för fem ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.42 000 SEK
503KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.16 000 SEK
504BORDSLAMPA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.17 000 SEK
505BORDSLAMPA. Frankrike, 1800-talets andra hälft. Louis XVI-stil.6 000 SEK
506BORDSLAMPA. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.28 000 SEK
507BORDSLAMPA, Frankrike 1800-talets början. Empire.6 000 SEK
508LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire.9 000 SEK
509BORDSLAMPOR, ett par. Frankrike, 1800-talets slut. Empirestil.9 000 SEK
510LÄSLAMPA, för två ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.6 500 SEK
511LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1700-talets mitt. Rokoko.Återrop
512LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.30 000 SEK
513LJUSSTAKAR, ett par. England, 1700-talets andra hälft. George III.10 000 SEK
514LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, omkring år 1800. Sengustavianska.20 000 SEK
515LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.30 000 SEK
516LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.12 000 SEK
517LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.32 000 SEK
518LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.9 000 SEK
519LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.11 000 SEK
520LJUSSTAKAR, ett par. Troligen flamländska 1600-talets mitt.Återrop
521LJUSSTAKAR, ett par. Barock, 1600-tal.20 000 SEK
522LJUSSTAKAR, ett par. Troligen från Holländska asiatiska kolonierna.20 000 SEK
523LJUSSTAKE, för två ljus. Sverige, 1700-tal.46 000 SEK
524LJUSSTAKE, för två ljus. Sverige, 17/1800-tal.8 500 SEK
525LJUSSTAKAR, ett par, av Johan Gustav Ryman 1794 (mästare i Stockholm 1761-97). Rokoko.18 000 SEK
526LJUSSTAKAR, ett par, av Olof Roos (mästare i Östhammar 1782-1808). Rokoko.26 000 SEK
527LJUSSTAKAR, ett par, av Carl Wessman 1764 (mästare i Stockholm 1757-72). Rokoko.10 000 SEK
528SPELSTAKAR, ett par. Gustavianska, stämplade 1785.8 000 SEK
529LJUSSTAKAR, ett par, av Peter Gillman Stockholm 1789. Gustavianska.13 000 SEK
530LJUSSTAKAR, ett par, av Martin Artedius 1792 (mästare i Linköping 1791-96). Sengustavianska.11 000 SEK
531LJUSSTAKAR, sex stycken, av Eric Pettersson Krietz (mästare i Stockholm 1753-95/1805). Gustavianska.30 000 SEK
532TERRIN MED LOCK, av Lars Lundwall (mästare i Jönköping 1761-1780/82). Rokoko.8 000 SEK
533SENAPSKANNA, av Petter Åberg (mästare i Stockholm 1748-1766).6 000 SEK
534POTTA S.K. BOURDALOU, av Carl Sauer (mästare i Stockholm 1737-1779).8 000 SEK
535AUTOMATUR. Augsburg, omkring 1630.300 000 SEK
536GOLVUR, av Johan Nyberg d.ä. (urmakare i Stockholm 1748-1768). Rokoko.40 000 SEK
537GOLVUR. Holland, 1700-talets mitt.Återrop
538KONSOLUR, av Johan Christoffer Plesse (urmakare i Stockholm, 1700-talets mitt). Rokoko.16 000 SEK
539KONSOLUR. Frankrike, 1700-talets mitt.Återrop
540VÄGGPENDYL, av George Causard, urmakare i Paris 1770-89. Louis XVI.14 000 SEK
541VÄGGPENDYL, av Cellier i Paris. Louis XVI, 1700-talets slut.12 000 SEK
542VÄGGPENDYL, av Jacob Kock (verksam i Stockholm från 1762, död 1805). Sengustaviansk.15 000 SEK
543VÄGGPENDYL, av Jonas Cederlund, Stockholm. Empire, 1800-talets början.5 000 SEK
544VÄGGPENDYL. Frankrike, 1800-tal. Louis XV-stil.34 000 SEK
545BAROMETER. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Louis XVI.10 000 SEK
546BORDSPENDYL, av Hans Wessman (urmakare i Stockholm 1787-1805). Rokoko.12 000 SEK
547BORDSPENDYL. Parisarbete, 1770/80-tal. Louis XVI.24 000 SEK
548BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.42 000 SEK
549BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.22 000 SEK
550BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.16 000 SEK
551BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.36 000 SEK
552BORDSPENDYL, av Per Henrik Beurling (urmakare i Stockholm 1783 -1806 (1830). Empire.26 000 SEK
553BORDSPENDYL, av Hans Wessman (urmakare i Stocholm 1765-1805). Sengustaviansk.70 000 SEK
554BORDSPENDYL, av Per Henrik Beurling (urmakare i Stockholm 1783-1806). Sengustaviansk.38 000 SEK
555BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.20 000 SEK
556BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.10 000 SEK
557BORDSUR, mästerstycke av Nils Kullberg 1822. Empire.20 000 SEK
558SKEPPSKRONOMETER. Parkinson & Frodsham, London, 1800-talets mitt.20 000 SEK
559URNOR MED LOCK, ett par. Älvdalen, 1800-talets början. Sengustavianska.65 000 SEK
560URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.38 000 SEK
561URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.42 000 SEK
562URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.40 000 SEK
563URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.34 000 SEK
564URNOR, ett par. Älvdalen, 1800-talets första hälft.14 000 SEK
565SKÅL PÅ FOT. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.20 000 SEK
566SKÅL PÅ FOT. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.12 000 SEK
567SKÅL på FOT. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.12 000 SEK
568SKÅL på FOT. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.15 000 SEK
569SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.10 000 SEK
570SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.11 000 SEK
571SMÖRASK MED LOCK. Empire, 1800-talets början.22 000 SEK
572SMÖRASK MED LOCK. Empire, 1800-talets början.8 000 SEK
573SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.13 000 SEK
574SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.20 000 SEK
575SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.Återrop
576BORDSPLATEAU. Frankrike, 1700-talets slut. Directoire.20 000 SEK
577BORDSPLATEAU. Italien, 1800-talets första hälft. Empire. Möjligen design efter Giuseppe Valadier (1762-1839).20 000 SEK
578URNOR, ett par. 1800-tal.9 500 SEK
579TAZZA. Troligen Italien, 1800-tal.Återrop
580URNA med LOCK. Sengustaviansk, omkring år 1800.44 000 SEK
581A RARE AND LARGE RHYTON VASE. French Empire, early 19th century.500 000 SEK
582SKÅL. Sydtyskland, troligen Nürnberg, 1500-tal.10 000 SEK
583SKÅL. Sydtyskland, troligen Nürnberg, 1500-tal.10 000 SEK
584FAT. Sydtyskland, möjligen Nürnberg, 1500-tal.13 000 SEK
585FAT. Sydtyskland, möjligen Nürnberg, 1500-tal.9 500 SEK
586FAT. Nordeuropa/Tyskland, 1700-talets första hälft.8 000 SEK
587FAT. Flamländskt/Nederländskt, möjligen Mechelen, 1600/1700-tal.10 200 SEK
588SKED. Europa, 1400-talets slut/1500-talets början.25 000 SEK
589ASK med lock. Barock, daterad 1730.5 000 SEK
590ASK med lock. Sverige, 1700-talets andra hälft.6 000 SEK
591ASK med lock, daterad 1782.9 000 SEK
592EMALJPLAKETT. Sannolikt Holland, 1700-talets andra hälft.Återrop
593URNA med HÄNKLAR, keramik, från Attika eller södra Italien. ca 300 f Kr.32 000 SEK
594REGENTLÄNGD, 22 stycken. Sverige, 1800-tal.12 000 SEK
595MEKANISK LEKSAKSSYMASKIN "PRINCESS", STEINFELDT & BLASBERG, TYSKLAND, CA 1893. PATENTERAD AV MAX SANDT, 1892.55 000 SEK
596ÖLGÅS. Hordaland, Norge. Daterad 1847. Märkt Johannes Tobiassen, Hamre 1847.75 000 SEK