Nr. | Föremål | |
197 | Per Krafft d.ä. Tillskrivna, "Paul Pijhlgardt" (1713-1775) och hans maka "Regina Reimers" (1721-1773). | 30 000 SEK |
198 | Per Krafft d.ä., Ung dam torkandes en tår. | 90 000 SEK |
199 | Ulrica Fredrica Pasch Tillskriven, Flicka med ros. | 40 000 SEK |
200 | Georg Engelhard Schröder, "Ulrika Eleonora d.y." (1688-1741). | 28 000 SEK |
201 | Lorens Pasch d y Tillskrivna, Herre iklädd blå justacorpe och dam iklädd vit klänning. | 60 000 SEK |
202 | Lorens Pasch d y Tillskriven, Kung Gustav III. | 50 000 SEK |
203 | David von Krafft Hans krets, "Karl XII till häst" (1682-1718). | 95 000 SEK |
204 | Stilleben med hönsfåglar. | 18 000 SEK |
205 | Lars Henning Boman, Stilleben med höna, korv, grönsaker och köksredskap. | 15 000 SEK |
206 | Govert Dircksz. Camphuysen Tillskriven, Jaktstilleben med änder och hjullåsgevär. | Återrop |
206A | Johan Gustaf Sandberg, Porträtt av Generallöjtnant Gustaf Olof Lagerbring (1769-1847). | Återrop |
206B | BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan. | 26 000 SEK |
207 | Elias Martin, Pastoralt flodlandskap med fiskare vid ett träd, i bakgrunden en stad. | Återrop |
208 | Pehr Hilleström, "En som plåckar fågel". | 310 000 SEK |
209 | Pehr Hilleström, "I ritskolan". | 38 000 SEK |
210 | Pehr Hilleström, "3ne fruent: i en skog som låter spå sig i händerna". | 160 000 SEK |
211 | Pehr Hilleström, "2ne fruent: der söker att fastaga en f(j)eril på en blomma". | 160 000 SEK |
212 | Pehr Hilleström, "En Qvinna som ränsar fisk". | Återrop |
213 | David von Krafft Hans krets, Karl XII vid slaget vid Narva. | 50 000 SEK |
214 | Alexander Roslin, "Anne Vallayer-Coster" (1744-1818). | 1 400 000 SEK |
215 | Carl Johan Fahlcrantz, Österbybruks herrgård från söder. | 32 000 SEK |
216 | Gustaf Wilhelm Palm, "Vue af Subiaco-dalen med de antika aquedukterna och klostret S:t Bendetto i fonden". | 45 000 SEK |
217 | Joseph Magnus Stäck, "Kloster vid Terracina". | 22 000 SEK |
218 | Joseph Magnus Stäck, "Utsikt över Stockholm från Mälaren". | 50 000 SEK |
219 | Marcus Larsson, Fjordmotiv från Christiania. | 30 000 SEK |
220 | Carl Abraham Rothstén, Viggbyholm. | 17 000 SEK |
221 | Utsikt från Slottsbacken, vinterbild. | 380 000 SEK |
222 | JOSEPH MAGNUS STÄCK, olja på duk uppklistrad på pannå, sign J. M. Stäck o dat 1857. | Återrop |
223 | Gustaf Brusewitz, Ugolino med sina barn och barnbarn i hungertornet. | 9 000 SEK |
224 | EDVARD BERGH, olja på duk, sign E. Bergh. | Återrop |
225 | Gustaf Wilhelm Palm, Italiensk stadsbild med figurer. | Återrop |
226 | Fredric Westin, "Vårblommorna och lärkan". | 110 000 SEK |
227 | Guillaume Thomas Raphael Taraval Hans krets, "Salvator Mundi" och "Trefaldigheten". | 8 000 SEK |
228 | Edvard Bergh, Landskap från Dalarna med fors, kvarn och vandrare. | Återrop |
229 | Axel Nordgren, Kustlandskap från Bohuslän. | Återrop |
230 | Per Daniel Holm, Stugor i hage vid Åresjön; Åreskutan i bakgrunden. | 4 500 SEK |
231 | Ferdinand Fagerlin, "Den förhånade ungkarlen". | 16 000 SEK |
232 | Ferdinand Fagerlin, "Huslig andakt". | |
233 | Bengt Nordenberg, Jägarens hemkomst. | 40 000 SEK |
234 | Kilian Zoll, Pojkar som vattnar hästar. | 18 000 SEK |
235 | Carl Stephan Bennet, Självporträtt. | Återrop |
236 | OKÄND KONSTNÄR 1700-TAL , Uppfodrad duk, ej sign. | Återrop |
237 | Melker Fredrik Sjösteen (Sjösten), "Interiör av en källare i Stockholm" (möjligen Rosengrens källare). | Återrop |
238 | Frans Floris dä Hans efterföljd, Jesus träffar den samariska kvinnan vid brunnen. | 45 000 SEK |
239 | Religiösa scener. | 230 000 SEK |
240 | Peter Paul Rubens Hans efterföljd, Romerska kejsare (11). | Återrop |
241 | Nicolas de Largilliere Hans krets, Man i allongeperuk och röd mantel. | 32 000 SEK |
242 | Jens Juel Hans krets, Porträtt föreställande Fru Ingeborg de Akeleije. | 20 000 SEK |
243 | Jean-Baptiste Perroneau Hans art, Porträtt av dam i blå klänning. | 20 000 SEK |
244 | Jean Valade Tillskriven, Porträtt av yngling. | 8 500 SEK |
245 | Abraham Storck Hans krets, Hamnbild med båtar på redden och köpmän på kaj. | Återrop |
246 | Pieter Frederik De la Croix Hans krets, "Fredrik den Store av Preussen". | 14 000 SEK |
247 | Wolfgang Heimbach, Fredrik III vid slaget vid Nyborg på Fyn 1659. | 125 000 SEK |
248 | Jacob Adriaensz. Backer, Äldre herre med skägg. | 780 000 SEK |
249 | Michiel van Mierevelt Tillskriven, Damporträtt. | 32 000 SEK |
250 | Salomon Mesdach Tillskriven, Damporträtt. | 46 000 SEK |
251 | Jan Vonck Hans krets, Stilleben med kramsfåglar och frukter. | 26 000 SEK |
252 | Philip Angel Hans krets, Stilleben med döda fåglar på stenskiva. | 10 000 SEK |
253 | Blomsterstilleben. | 19 000 SEK |
254 | Fransesco Lavagna Hans krets, Stilleben med blomster och fontän. | 18 000 SEK |
255 | Sebastiaen Vrancx, Kavalleribatalj. | Återrop |
256 | Abraham Janssens Hans efterföljd, Pomona, trädgårdens gudinna. | 50 000 SEK |
257 | Francesco Albani Hans efterföljd, Jaktgudinnan Diana. | Återrop |
258 | Philips de Marlier Hans efterföljd, Kartusch med blomstergirland och kvinna, möjligen Sta Ursula. | 19 000 SEK |
259 | Philips Wouwerman Hans krets, Figurer och hästar vid bygata. | 27 000 SEK |
260 | PIETER CASTEELS III, tillskriven, olja på duk, ej signerad. | Återrop |
261 | Isaac (Isaack) Luttichuys, Ung dam med solfjäder, knäbild. | 250 000 SEK |
262 | ITALIENSK KONSTNÄR 1600-TAL, Olja på duk, ej signerad. | Återrop |
263 | FLAMLÄNDSK SKOLA 16/1700-TAL, Olja på duk, ej signerad. | Återrop |
264 | Johann Heinrich Schönfeld Hans krets, S:ta Katarina av Alexandrias martyrium. | 34 000 SEK |
265 | LEANDRO BASSANO (ITALIEN), Olja på förstärkt pannå. | Återrop |
266 | Nicola Malinconico Hans krets, Stilleben med blommor, frukter och kaniner. | 145 000 SEK |
267 | Melchior de Hondecoeter Hans krets, Hönsgården. | Återrop |
268 | Johannes Hannot Tillskriven, Stilleben med frukter, fjäril och Kraakfat. | 240 000 SEK |
269 | JACOBUS STORCK, Uppfodrad duk. Ej sign. | Återrop |
270 | SIMON DE VOS, hans efterföljd, olja på koppar. | Återrop |
271 | Gysbrechts Leytens Hans efterföljd, Jesu dop. | Återrop |
272 | Denis (Denys) Calaverts (Il Fiammingo) Hans efterföljd, Religiös scen. | 20 000 SEK |
273 | Marten de Vos Hans efterföljd, Allegori över tro, hopp och kärlek. | Återrop |
274 | Bergigt vinterlandskap med figurer. | 10 000 SEK |
275 | Paolo de Matteis Hans krets, Zigenare, pojke med flöjt och boskap. | 100 000 SEK |
276 | Abraham Jansz Begeyn, Pastoralt landskap med vilande herdinna. | 5 000 SEK |
277 | Simon van der Does Hans krets, Pastoralt landskap med herde, hund, får och getter. | Återrop |
278 | Pieter Cornelisz. van Soest Tillskriven, Det andra Engelsk-Holländska kriget, Attacken på Medway. | 75 000 SEK |
279 | Philips Wouwerman Hans krets, Rastande figurer och hästar utanför värdshus. | Återrop |
280 | Matthijs Voet Tillskriven, Mötet mellan Kung David och Abigail. | 400 000 SEK |
281 | Anton Rafael Mengs Hans krets, Mytologisk figurscen med drottning Dido och Iris. | 16 000 SEK |
283 | Natale Schiavoni Hans krets, Man med gul mantel. | Återrop |
284 | Bartolomeo Schedoni Hans efterföljd, Den heliga familjen. | 18 000 SEK |
285 | Jan Dirksz Both Hans efterföljd, Italienskt landskap med figurer och kreatur. | 30 000 SEK |
286 | Willem van Drielenburgh Hans efterföljd, Vyer mot Dortrecht. | Återrop |
287 | Jean Baptist van der Meiren Hans krets, Kavalleribatalj. | Återrop |
288 | JAN JACOBSZ. VAN DER CROOS (HOLLAND), Olja på pannå. | Återrop |
289 | Gabriel Perelle, Landskap med Johannes Döparen. | 15 000 SEK |
290 | Carl Fredrik Sörensen, Motiv från den grå fyr, Danmark. | 95 000 SEK |
291 | Jan Victors Hans efterföljd, Frukt och grönsakshandel. | Återrop |
292 | Egbert van Heemskerk Hans krets, Interiör från värdshus. | Återrop |
293 | Clemente Spera Tillskriven, Ruinlandskap med Peleus som överlämnar Akilles till kentauren Keiron. | 18 000 SEK |
294 | PETRUS VAN SCHENDEL. Pannå. Signerad P.V.S. | Återrop |
295 | John Wilson Carmichael Hans krets, Hjulångare, roddbåt och segelskutor på upprört hav. | 10 000 SEK |