"Vue af Subiaco-dalen med de antika aquedukterna och klostret S:t Bendetto i fonden"
Signerad G.W samt en palm och daterad 1868. Duk 76 x 63 cm.
Konstakademien, Stockholm, 1868, kat nr 143. (Till salu för 500 Rdr)
Gustaf Lindgren, "Gustaf Wilhelm Palm", SAK, 1934, upptagen i verkförteckningen under år 1868, kat nr 402, sid 314.