Ung dam torkandes en tår
Signerad Krafft och daterad 1768. Uppfordrad duk 44,5 x 34,5 cm. Samtida förgylld, bronserad och rikt snidad ram.
Bukowskis Auktioner, auktion nr 502, 1996, kat nr 93.
Liljevalchs konsthall, "Namnlösa porträtt", 1938.