"Huslig andakt"
Uppfodrad duk 47 x 59 cm. Signerad Ferd. Fagerlin och daterad Df 88.
Axel Gauffin, "Ferdinand Fagerlin, 1825-1907", 1910, listad i konstnärens egenhändiga verkförteckning under Jan 12-88 med titeln "Hausandacht", s. 149. Jmfr snarlik version med titeln Huslig andakt (efter tillfrisknandet) från 1887, avbildad i svartvitt på s. 103.