Motiv från kolonierna, troligtvis Batavia (dagens Jakarta). Scenen visar ostindiefarare för ankar utanför stad under ovädershimmel. Baksidan med otydligt inventarienummer. Längd 15,5, höjd 11,5 cm.
Krackelerad samt nagg.
Dessa motiv hämtades ofta från kända gravyrer.