VÄGGPENDYL, av Cellier i Paris. Louis XVI, 1700-talets slut.
Förgylld brons. Vitemaljerad urtavla märkt "CELLIER A PARIS" (urmakare i Paris, nämnd 1806). Dekor av urna med eldslåga, akantusblad, festonger och kvinnoansikte. Höjd 76, bredd 37 cm. Nycklar och pendel medföljer.
×
Logga in
Kunde inte logga in